pulsujące słoneczko
chłopiec z jabłkiem

szkola@sp7.pl

małpa

Każde dziecko otaczamy szczególną troską, wykazując dbałość o jego wszechstronny i harmonijny rozwój intelektualny,emocjonalny, moralny i fizyczny.

logo programu kapitał ludzki logo logo logo uczeń obywatelowoce logo logo akcji

2014/2015

Do zobaczenia we wrześniu!

Postscriptum

Wraz z początkiem wakacji uczniowie odchodzącej już klasy VI b zakończyli projekt w ramach programu współpracy międzynarodowej eTwinning pt: „Ending Primary School”. Szóstoklasiści wpadli na pomysł, aby kończąc szkołę stworzyć dla siebie kronikę wspólnych lat, a następnie poprzez jej publikację pokazać dzieciom z innego kraju jak wygląda życie w polskiej szkole podstawowej. Na partnera projektu wybrali szkołę w Hiszpanii, w uroczej miejscowości Palma De Mallorca.

list budynek szkoły w Hiszpanii list

Tworząc filmiki, prezentacje PowerPoint, pisząc listy oraz maile, gromadząc liczne fotografie opowiedzieli w bardzo interesujacy sposób swoją szkolną przygodę, a równocześnie poznali losy rówieśników z obcego kraju. I to wszystko po angielsku! Wielki wyczyn i świetna zabawa:).

uczniowie uczniowie

Na zdjęciach obok uczniów klasy VI b przyjaciele z Hiszpanii.

Wakacje? Wakacje!

25 czerwca klasy 0 - VI spotkały się w auli, aby podsumować mijający rok szkolny 2014/2015.

panie policjantki nagrodzone dzieci VI klasa

Przybyłe w tym dniu panie policjantki zwróciły uwagę dzieci na bezpieczne zachowanie podczas nadchodzących wakacji.Pani Dyrektor pogratulowała uczniom ich osiągnięć, wielu y nich odebrało nagrody za zdobycie punktowanych miejsc i wyróżnień w różnorodnych konkursach.

III a VI a III a

Dziewczęta i chłopcy z klas VI a i III a oraz działająca w szkole grupa break-dance wesoło, kolorowo i tanecznie, śpiewając także po angielsku:) wprowadzili całą brać szkolną w nadchodzący czas odpoczynku, podróży, nowych przyjaciół i nieznanych przygód.

„Hamlet- komiczna tragedia”

24 czerwca, uczniowie klasy VI b, od trzech lat tworzący kółko teatralne, pożegnali się z całą społecznością szkolną wspaniałą parodią jednego z najznakomitszych dzieł Williama Szekspira pt.:„Hamlet- komiczna tragedia”.

występ występ występ

Kolejne z cyklu dwujęzycznych przedstawień, choć wierne orginałowi pod względem fabuły, zostało dostosowane przez młodych artystów do wieku widowni i przedstawione w bardziej zabawny sposób, czym zaskarbiło sobie zachwyt publiczności. Lecz sukces przedstawienia to nie tylko śmieszny scenariusz, wartka fabuła czy ciekawa scenografia, lecz przede wszystkim wspaniała gra młodych aktorów, którzy po raz kolejny pokazali wielki talent.

W przeciwlotniczym schronie

23 czerwca klasy II a i II b wybrały się na spacer do Parku Krakowskiego. Przygotowana tam była dla nich niespodzianka. Okazało się, że na terenie Parku znajduje się bunkier z czasów II wojny światowej, który ma już siedemdziesiąt jeden lat!

w schronie przeciwlotniczym w schronie przeciwlotniczym w schronie przeciwlotniczym

Niewiele osób wie o jego istnieniu. Mogliśmy zobaczyć jak w czasie nalotu ludzie chronili się i w jakich warunkach tam przebywali. Dziwna to była wycieczka w przeszłość, ale teraz wszystkim pokażemy to niezwykłe miejsce.

w schronie przeciwlotniczym w schronie przeciwlotniczym

W Kopalni Soli w Wieliczce

22 czerwca klasa III a zeszła 57 metrów pod ziemię, aby zwiedzić unikatową, odkrytą w XIII w. Kopalnię Soli w Wieliczce. Trasa prowadziła przez liczne chodniki i komory solne.

w Wieliczce - korytarze w komorze Mikołaja Kopernika w kopalni

Dowiedzieliśmy się jak drogą przyprawą była kiedyś sól, jak niebezpieczna była praca w wyrobisku, przypomnieliśmy sobie legendę o św. Kindze, patronce górników solnych. Zobaczyliśmy też komorę Kazimierza Wielkiego i Mikołaja Kopernika, stąpaliśmy po śladach Józefa Piłsudskiego i Jana Pawła II, którzy kiedyś, tę kopalnię odwiedzili.

legenda o św. Kindze w kaplicy św. Kingi w kaplicy św. Kingi

Zachwyciła nas Kaplica św. Kingi, która cała, łącznie z podłogą, wykuta jest w soli. Spotkaliśmy soliludki, zobaczyliśmy solne "kalafiory", oglądaliśmy pokaz światła i dźwięku, i z zawrotną szybkością wyjechaliśmy windą na powierzchnię ziemi.

solne kalafiory klasa III a pociąg

A wróciliśmy do szkoły...pociągiem:)

Krakowskie zabawy w Anikinie

19 czerwca 2015r. klasy I a i I c wybrały się Krainy Zabaw Dziecięcych, do Anikina.

w Anikinie w Anikinie w Anikinie

Miały tam zorganizowane zabawy związane z Krakowem, prowadzone przez dwójkę animatorów.

w Anikinie w Anikinie w Anikinie

Dzieci przebrane, z wymalowanymi buziami wykorzystały czas na szalona zabawę. Szukały krakowskich skarbów, uczyły się piosenek o Krakowie, jednak przede wszystkim świetnie się bawiły!

w Anikinie w Anikiniew Anikinie

„Moje pierwsze pieniądze”

W mijającym roku szkolnym uczniowie klasy III b uczestniczyli w projekcie „Moje pierwsze pieniądze”.

temat jednej z lekcji na zajęciach na zajęciach

Celem programu było nauczenie dzieci odpowiedzialności za podejmowane decyzje finansowe, jak i uświadomienie im roli i znaczenia pieniądza w życiu człowieka

na zajęciach na zajęciach

Podczas zajęć dzieci dowiedziały się skąd się wzięły pieniądze, uczyły się jak je oszczędzać i przemyślanie nimi gospodarować, w jaki sposób rozsądnie robić zakupy i czym jest sprawiedliwy handel.

na zajęciach na zajęciach

W magicznej krainie, gdzie kogut mieszka w budzie z psami

13 czerwca uczniowie i rodzice z klasy III a udali się na wspólną wyprawę do domu jednej z uczennic mieszkającej poza Krakowem.

w basenie kogut w basenie

Pomysłodawcy i organizatorzy spotkania przewidzieli niezwykłe atrakcje - dzieci wskakiwały do basenu, czyniąc w nim harce i swawole, chłopcy z tatusiami rozegrali niejeden mecz piłki nożnej, cztery koty mężnie stawiały czoła przymusowym przytulankom, domek na drzewie chwiał się wprawdzie w posadach, ale konstrukcja okazała się jednak solidna, po podwórku paradował kogut, który został wygnany z kurnika przez młodszego rywala i zamieszkał w budzie z dwoma psami.

mecz mecz domek domek

Jedliśmy lody śmietankowe i grillowane przysmaki oraz wiele innych pyszności przygotowanych wspólnymi siłami.

kot lody grill

Serdecznie dziękujemy!!!:)

Dzień Andersenowski

12 czerwca uroczystość 210. rocznicy urodzin pisarza rozpoczęła grupa uczestników koła bibliotecznego słowami samodzielnie ułożonego wiersza:
„Dzisiaj nasza szkolna scena
zaprasza Was do świata baśni Andersena….”

dzień andersenowski prowadząca dzień andersenowski

Prowadząca galę Emilka, przy dźwiękach piosenki, wprowadziła na scenę korowód baśniowych postaci, wśród których dominowały Calineczki i dziewczynki z zapałkami. Były też księżniczki, książęta, dzielny ołowiany żołnierzyk, cesarz i nawet…. dzikie łabędzie.

dzień andersenowski dzień andersenowski dzień andersenowski

Dzieci z klas młodszych obejrzały trzy przedstawienia nagrodzone w szkolnym konkursie teatralnym, w wykonaniu uczniów z klasy IVa i IV b („Księżniczka na ziarnku grochu”, „Krzesiwo” i „Królowa śniegu” )

dzień andersenowski dzień andersenowski dzień andersenowski

Z kolei starsi uczniowie bawili się, podziwiając swoje koleżanki i kolegów w pełnych humoru interpretacjach „Plotki” (VIa), „Księżniczki na ziarnku grochu” (VB) oraz „Krzesiwa” (IVb).

dzień andersenowski dzień andersenowski dzień andersenowski

Końcowym, miłym dla laureatów podsumowaniem tego dnia było otrzymanie dyplomów i nagród za wszelkie konkursy związane z książką.

dzień andersenowski dzień andersenowski dzień andersenowski

Święto Sportu Szkolnego

10 czerwca na stadionie na Groblach uczniowie klas O - VI brali udział w sportowych zmaganiach.

dzień sportu dzień sportu dzień sportu

Dzieci skakały w dal, biegały na 60 i 800 metrów, uczestniczyły w wyścigach klas, grały w "dwa ognie", piłkę nożną i siatkówkę.

dzień sportu dzień sportu dzień sportu

I choć sportowcy walczyli dzielnie, nie każdy otrzymał upragniony dyplom i medal. Niejednemu zakręciła się łza w oku, ale sport to przecież twarda szkoła kształtowania charakterów i umiejętność znoszenia porażek.

dzień sportu dzień sportu dzień sportu

A więc, po porażce - mobilizacja, trening i ... wymarzone sukcesy za rok!

Kto jest Mistrzem Języka Angielskiego?

9 czerwca 2015 odbył się coroczny pojedynek uczniów naszej szkoły o tytuł Mistrza Języka Angielskiego każdej z klas starszych. Chętnych biorących udział w konkursie było w tym roku bardzo wielu. Wszyscy oni zaimponowali wiedzą, zaangażowaniem oraz osiągniętymi wynikami.

Z przyjemnością pragniemy ogłosić, iż:

Wśród klas III

Wśród klas IV

Wśród klas V

Wśród klas VI

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

Z ostatniej chwili

bębenek

Gabrysia Kordylewska i Jan Tarnawski zostali finalistami wojewódzkiego, ogólnopolskiego konkursu historycznego "Losy Bliskich, losy Dalekich".Gratulujemy!

Z ostatniej chwili

bębenek

dyplom dyplom

Na Halę Boraczą

logo pptk Podróżnik

31 maja 2015 Szkolne Koło PTTK "Podróżnik" odbyło wycieczkę na Halę Boraczą w Beskidzie Śląskim". Zwiedziliśmy fort "Wędrowiec" w Węgierskiej Górce, by następnie ruszyć na pełen widoków szlak.

 wycieczka  wycieczka  wycieczka

Już planujemy następną wyprawę 14 czerwca 2015; zapraszamy turystów...

Prawie jak...alpiniści

27 maja 2015 r. uczniowie z klasy II a wybrali się do Centrum Wspinaczkowego „Forteca”, które od początku swego istnienia promuje aktywne spędzanie wolnego czasu. Zbliżają się wakacje, czas zatem przypomnieć sobie o zasadach bezpieczeństwa nad wodą, w górach i w czasie podróży. W takim miejscu jak "Forteca" wszystkie zasady lepiej wchodzą do głowy.

 zajęcia w Fortecy  zajęcia w Fortecy  zajęcia w Fortecy

W nagrodę za pilność podczas zajęć dzieci pod czujnym okiem instruktora mogły pobawić się na ściankach. Było wspaniale! Pewnie tu jeszcze wrócimy.

Z ostatniej chwili

bębenek

logo

Uczniowie polskich szkół z klas I-VI wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Przyrodniczym Świetlik. W tym roku dzieci z "Naszej Siódemki" wystartowały w nim po raz pierwszy. I oto mamy aż siedmiu laureatów - dwie nagrody i pięć wyróżnień!

Nagrody otrzymali:

Wyróżnienia otrzymali:

Gratulujemy !!!

"Zadbany Kraków, to piękny Kraków".

 logo konkursu

Od stycznia klasa I a przygotowywała się do konkursu "Rajcuś krakowski". Po obejrzeniu przedstawienia pod tym samym tytułem wzięła udział w wycieczce po Krakowie, gdzie uczniowie mogli poznać miejsca związane z krakowskimi rajcami i obecnymi radnymi.

 praca plastyczna  praca plastyczna  praca plastyczna

Podsumowaniem udziału było wykonanie prac plastycznych przez 3 grupy uczniów pt."Zadbany Kraków, to piękny Kraków".

 praca plastyczna  praca plastyczna  praca plastyczna

Dzięki ogromnej pomocy Mamy Hani-Pani Karolinie Marten prace nad estetyką oraz sposobem wykonania były duużo łatwiejsze. Bardzo dziękujemy!!!

W kuchni z solą lub bez

15 maja klasa I a wybrała się do Muzeum w Wieliczce na warsztaty pt." W kuchni z solą lub bez". Całej wyprawie towarzyszył dreszcz emocji, gdyż pojechaliśmy pociągiem! Pokonaliśmy trasę w 20 minut(!), siedząc wygodnie w fotelach, podziwiając krajobrazy za oknem.

 podróż na stacji w pociągu

Na warsztatach dowiedzieliśmy się doświadczalnie:), ze sól jest niezbędna w kuchni jako przyprawa oraz pozwala przygotować jesienne przetwory. Oglądaliśmy różne rodzaje soli - kamienną i warzoną, piękne i różnorodne solniczki z muzealnej kolekcji, ubijaliśmy kapustę, aby ja ukisić, a na koniec każdy wykonał z masy solnej swoją własną solniczkę.

warsztaty warsztaty warsztaty warsztaty

Zwiedziliśmy także wielicki rynek. Wycieczka byla udana!

wielickim rynku na stacji

Prawo i my

14 maja uczniowie naszej szkoły: Maria Fugas, Jan Kołcz i Rafał Małota z klasy VI b reprezentowali "Siódemkę" w półfianle konkursu „ Prawo i my” zorganizowanym przez Straż Miejską.

laureaci

Mimo wielu trudnych pytań i poważnej tematyki poradzili sobie świetnie pokonując wszystkich konkurentów i zajmując I miejsce. Gratulujemy naszej drużynie. Życzymy sukcesu podczas finału konkursu, który odbędzie się dnia 15 czerwca 2015 roku w Urzędzie Miasta Krakowa, pl. Wszystkich Świętych 3-4.

Z ostatniej chwili

bębenek

Znamy już wyniki konkursu Kangur Matematyczny

logo konkursu

W kategorii:"Żaczek" - klasa druga szkoły podstawowej:

W kategorii:"Maluch" - klasa trzecia szkoły podstawowej:

W kategorii:"Maluch" - klasa czwarta szkoły podstawowej:

Gratulujemy!

Po nitce do kłębka

8 maja 2015 roku w Szkole Podstawowej nr 21 odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom konkursu literacko - plastycznego „Po nitce do kłębka”. Jej uczestniczką była także nasza uczennica, Kaja Kupiec z klasy III a. Na spotkaniu prezentowane były prace plastyczne wszystkich finalistów wykonane w najróżniejszych technikach, głośno odczytano wybrane recenzje powieści detektywistycznych, które dzieci pisały w ostatnim etapie konkursu.

gala gala gala gala

Po ogłoszeniu wyników i rozdaniu nagród, nastąpiło spotkanie z „prawdziwym detektywem” z komendy policji, który wprowadzał słuchaczy w tajniki tropienia śladów przestępstwa. Wielką atrakcją było praktyczne poznanie procedury pobierania odcisków palców – każde dziecko mogło tego doświadczyć osobiście – oczywiście dobrowolnie. Na koniec, na laureatów czekał, słodki poczęstunek, rozmowy towarzyskie uczestników oraz wypełnienie ankiety na temat konkursu.

Wielki Teatralny Konkurs rozstrzygnięty!

8 maja szkolną scenę teatralną ożywiły inscenizacje baśni Andersena przygotowane samodzielnie przez uczniów z klas IV-VI. Poszczególne zespoły zaprezentowały swoje umiejętności aktorskie oraz pomysły reżyserskie i scenopisarskie, które były na bardzo dobrym poziomie. Niekiedy zaskakiwał wybór repertuaru – sięgnięto po utwory mniej znane - zadziwiała też wielka różnorodność realizacji.

przedstawienie andersenowskie przedstawienie andersenowskie przedstawienie andersenowskie

Występy nagrodzonych grup będziemy mieli okazję obejrzeć 12 czerwca, podczas uroczystego zakończenia konkursów pod hasłem „W świecie baśni Andersena”.

przedstawienie andersenowskie przedstawienie andersenowskie przedstawienie andersenowskie

Gratulujemy laureatom, a także wszystkim, którzy odważnie stawili czoła teatralnym zmaganiom, angażując swój czas i wysiłek, który z pewnością nie pójdzie na marne, lecz będzie stanowił dla każdego uczestnika nowe, cenne doświadczenie.

przedstawienie andersenowskie przedstawienie andersenowskie przedstawienie andersenowskie

Oto lista nagrodzonych:

Wyróżnienia:

Znane są również wyniki konkursów na gry planszowe i historyjki obrazkowe wg baśni Andersena.

Konkurs plastyczny dla klas I-III był niezwykle pracochłonny, wymagał ogromnej cierpliwości, staranności i dobrej znajomości przedstawianej baśni. Efekty są widoczne!!! Prace można podziwiać w bibliotece.

historyjka historyjka

Historyjki obrazkowe:

historyjka historyjka

Niełatwy okazał się konkurs na gry planszowe, oparte na baśniach Andersena.

Tu potrzebne były ciekawe pomysły, duży wkład pracy w ich realizację oraz bardzo szczegółowa znajomość utworów. Wygrał „Oktagon Andersena” –niezwykle interesująca gra opracowana przez Janka Tarnawskiego z klasy V a. Uczestnicy zajęć koła bibliotecznego już przetestowali ją w praktyce i zdołali się przekonać o jej zaletach. Zapraszamy wszystkich chętnych do biblioteki i życzymy dobrej zabawy z nagrodzonymi grami.

Gry planszowe:

Gratulujemy !!!

Wiwat 3 Maj!

30 kwietnia klasa VI b, wspomagana muzycznie przez dziewczęta z klas IV - VI, przeniosła zaproszonych gości w trudny, bo pełen wielkich emocji czas.

przedstawienie przedstawienie przedstawienie

Rok 1791. Trwają obrady Sejmu Czteroletniego. Przed widzami min. król Stanisław August Poniatowski, marszałek Sejmu Wielkiego Stanisław Małachowski, przyszły zdrajca targowicki Ksawery Branicki. Spierają się, dyskutują, przedstawiają swoje racje. I wreszcie jest ! Pierwsza w Europie, druga po amerykańskiej, Konstytucja Rzeczpospolitej Obojga Narodów!

przedstawienie przedstawienie przedstawienie

Barwne stroje, poruszające pieśni, odpowiednia dekoracja, ale przede wszystkim autentyczne, historyczne teksty skłaniały do refleksji nad zmiennymi, dramatycznymi i pięknymi losami naszej ojczyzny.

Na sygnale!

30 kwietnia dzieci z klas I - III uczestniczyły już nie po raz pierwszy w warsztatach prowadzonych przez ratowników medycznych.

warsztaty warsztaty nauka masażu serca pozycja boczna ustalona

Uczniowie dowiedzieli się lub przypomnieli sobie co powiedzieć dzwoniąc po pomoc, na swoich misiach ćwiczyli masaż serca, uczyli się jak bezpiecznie ułożyć człowieka poszkodowanego, jak zabandażować rękę lub nogę i jak ratować kogoś kto się zakrztusił.

warsztatywarsztaty warsztaty

Zwiedziły karetkę pogotowia, uczestniczyły w pokazie, w którym ratownicy udzielali pierwszej pomocy postrzelonemu w nogę antyterroryście.

warsztaty warsztaty

Planeta Energii

24 kwietnia zawitało do Krakowa Mobilne Centrum Nauki Planeta Energii. Wybrali się tam uczniowie z klasy I a i II a.

warsztaty warsztaty warsztatywarsztaty

Poprzez zabawy i doświadczenia przekazane zostały dzieciom informacje dotyczące tajemnicy powstawania prądu, sposobów oszczędzania i pozyskiwania energii, oraz zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych.

warsztaty warsztaty warsztaty warsztaty

Każdy uczestnik otrzymał upominek za poprawne odpowiedzi i aktywność w trakcie zajęć. Warsztaty były fantastyczne, a wszyscy uczący również wspaniale się bawili.

warsztaty warsztaty warsztatywarsztaty

Małopolskie Dni „Książka i Róża”

24 kwietnia w ramach Małopolskich Dni „Książka i Róża” w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej przy ul. Rajskiej odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu „DRZEWO RECENZJI – warto czy nie warto przeczytać”.

rozdanie nagród rozdanie nagród rozdanie nagród

W etapie międzyszkolnym udział wzięło ponad 150 osób. Jurorzy przyznali 7 równorzędnych nagród, z czego dwie otrzymały nasze uczennice:

laureatki laureaci laureatki

Przyznano też 7 wyróżnień, z których jedno otrzymała:

Dodatkowo w etapie szkolnym nagrody otrzymują:

dyplomy dyplomy

Gratulujemy Młodym Recenzentom!!! Miło nam też poinformować, że dzięki wsparciu konkursu przez Wydawnictwo Znak, do bibliotek tych szkół, z których pochodzą laureaci, trafiły dodatkowo dwie paczki nowości książkowych. Zapraszamy nadal do uzupełniania Księgi Recenzentów w naszej bibliotece. Tradycyjnie na koniec roku szkolnego odbędzie się losowanie nagrody książkowej.

Tajemnice mózgu

14, 23 i 24 kwietnia odbyły sie w naszej szkole kolejne warsztaty, tym razem pt."Tajemnice mózgu". Uczniowie poznali budowę mózgu i jego sposób funkcjonowania. Dowiedzieli się, że prawa półkula, odpowiada za zupełnie inne zdolności i umiejętności niż lewa i dlaczego jeżdżąc na rowerze lub na nartach trzeba używać kasku.

model mózgu jak zbudowany jest mózg? badanie świata zmysłami

Z zamkniętymi oczami, za pomocą zmysłu słuchu, smaku i dotyku dzieci rozpoznawały głosy kolegów i koleżanek, owoce, przedmioty codziennego użytku. Niektórzy uczniowie zostali podłączeni do specjalnego komputerowego programu, służącego do badania fal mózgowych.

przekazywanie impulsów podłączanie podłączanie

Wszyscy mogli zobaczyć, jak zachowuje się ludzki mózg, gdy działają na niego hałas, stres czy... przyjemne sytuacje.

ćwiczenie koncentracji Jaś fale mózgowe

Pod Wierchomlą

logo pttk Podróżnik

19 kwietnia 2015 rozpoczęliśmy nowy sezon turystyczny z Kołem PTTK "Podróżnik". Po rzecznych przeprawach trafiliśmy jeszcze w iście zimowy krajobraz...

przeprawa zimowy krajobraz postój

...jednak po zimowej i błotnej wspinaczce osiągnęliśmy cel naszej wyprawy: Bacówkę pod Wierchomlą.Już myślimy o następnych górskich eskapadach.

uczestnicy wycieczki wspinaczka

Z ostatniej chwili

bębenek

Znamy już wyniki III edycji Ogólnopolskiego Konkursu historycznego "A to Polska właśnie!" Dwóch naszych uczniów zdobyło tytuł laureata. I miejsce w Polsce zajęła Zuzanna Smagowicz z klasy VI b, IV miejsce w Polsce Wiktoria Górska z klasy II b. Gratulujemy!

"Zadbany Kraków, to piękny Kraków"

logo Rajcusia

17 kwietnia klasa I a wybrała się na wycieczkę po Krakowie w ramach przygotowań do konkursu "Rajcuś". Spotkaliśmy się z p. Przewodnik pod Barbakanem i stamtąd ruszyliśmy Drogą Królewską do Rynku. Aby pomóc Rajcusiowi dzieci szukały "zdobień" na kamienicach - odnalazły "Hotel pod Różą", Kamienicę "Pod Murzynkiem", paletę na Domu Jana Matejki, słonia i wiewiórkę.

.

na wycieczce na wycieczce na wycieczce na wycieczce

Na Rynku wysłuchaliśmy legend związanych z Kościołem Mariackim i pomachaliśmy strażakowi na Wieży Mariackiej. W Wieży Ratuszowej uczniowie mieli za zadanie policzyć monety, pokolorować najważniejsze obiekty na mapie Rynku, dopasować przedmioty do odpowiednich zawodów. Po wykonaniu zadania udaliśmy się wysokimi i krętymi schodami na szczyt Wieży Ratuszowej skąd podziwialiśmy panoramę Krakowa.

na wycieczce na wycieczce

Na koniec wyprawy skierowaliśmy się do Magistratu - obecnej siedziby radnych naszego miasta, gdzie wyszukiwaliśmy pomniki byłych prezydentów Krakowa. Do szkoły wróciliśmy Plantami szukając po drodze tablic upamiętniających baszty, które znajdowały się na murach wokół Rynku. Teraz przystępujemy do wykonania prac plastycznych na konkurs pt."Zadbany Kraków, to piękny Kraków".

na wycieczce na wycieczce

Angielska Wiosna

Kwiecień zaobfitował w imprezy wymagające dobrej znajomości języka angielskiego.

flaga Wielkiej Brytanii budka telefoniczna

Najpierw, 9 kwietnia, Marysia Fugas, Oliwia Musiał oraz Antek Grzegorek reprezentowali naszą szkołę w powiatowym konkursie Wiedzy o Wielkiej Brytanii połączonym z warsztatami z native speaker i świetną zabawą. Po ciężkiej walce zajęli szóste miejsce w Krakowie.

przed konkursem przed konkursem

Natomiast 15 kwietnia 25 uczniów postanowiło spróbować swoich sił w Ogólnopolskim Konkursie Przedmiotowym EDI. Widząc ich zmagania z trudnymi zadaniami czekamy z niecierpliwością na wyniki.

Dar Życia

9 i 10 kwietnia dzieci z klas I-VI wzięły udział w warsztatach pt."Układ krwionośny". Dowiedziały się na nich jak zbudowana jest krew i jak pracuje serce, jaką funkcję pełnią erytrocyty, leukocyty i trombocyty.

kropla krwi pod mikroskopem quiz

Okazało się, że czerwone krwinki żyją ok. czterech miesięcy, a nasze żyły i tętnice mają długość 100 000 kilometrów, czyli możnaby nimi opasać naszą ziemię dwa i pół raza. Pod mikroskopem obejrzały kroplę krwi, w której znalazły wiele mniejszych krwinek czerwonych i kilka większych białych.

zabawa zabawa

Udało się też zobaczyć komórkę z kolcami - to oksydant, który nie pilnowany może narobić wiele zamieszania. Dziewczynki i chłopcy mogli także sprawdzić swoją wiedzę w quizie przeprowadzonym przez Panią organizującą warsztaty. Na zakończenie zajęć dzieci "wcieliły" się w czerwone krwinki zbierające tlen do swoich koszyczków.

Pamiętamy

10 kwietnia, w przededniu 70. rocznicy wyzwolenia hitlerowskich więzień i obozów koncentracyjnych, klasa VI b wzięła udział w podniosłej patriotycznej uroczystości.

na cmentarzu na cmentarzu na cmentarzu

Została ona zorganizowana na Cmentarzu Rakowickim przez Polski Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Okręg Kraków ku przestrodze dla młodych i dla zachowania w pamięci.

Nasze "Księgi Tajemnic" znów nagrodzone!

logo

W tym roku szkolnym, podobnie jak w roku ubiegłym, nasi drugoklasiści biorący udział w konkursie plastycznym "Żaczek Krakowski" odnieśli ogromny sukces! Wszystkie nadesłane prace znalazły uznanie Komisji Konkursowej!

W kategorii – WSZECHSTRONNOŚĆ (pomysł,samodzielność, sposób wykonania, treść, tajemnice)

księga tajemnic-autorki księga tajemnic-okładka księga tajemnic-strona tytułowa

W kategorii - FORMA

W kategorii - ESTETYKA

księga tajemnic-praca księga tajemnic-praca księga tajemnic-praca

Część ksiąg nadesłanych na konkurs została zakwalifikowana na wystawę pokonkursową, a wśród nich księga przygotowana przez zespół z klasy II b w składzie: Oskar Hajto, Oskar Popowski, Igor Pyclik, Allan Wąchała-Wiśniewski

księga tajemnic-praca księga tajemnic-praca księga tajemnic-praca

Zarząd Stowarzyszenia nagrodził również nauczycielki, które przysłały sprawozdania z przygotowań do konkursu -
I miejsce dla p. Jolanty Szuro - wychowawczyni kl.II b i II miejsce dla p. Iwony Urban - wychowawczyni klasy II a. Gratulujemy!

księga tajemnic-praca księga tajemnic-praca księga tajemnic-praca

Wychowawcy klasy II a p.Iwona Urban i II b p.Jolanta Szuro składają podziękowania p.Elżbiecie Kaczmarczykwychowawcy świetlicy oraz rodzicom p.Annie Kwiatkowskiej, p.Iwonie Hajdudze, p.Jagodzie Gumińskiej- Oleksy, p.Danucie Monetti, p.Józefowi Oślizło. Dzięki ich zaangażowaniu, poświeceniu i ciężkiej pracy osiągnęliśmy taki sukces.

księga tajemnic-praca księga tajemnic-praca księga tajemnic-praca

Niedługo Wielkanoc!

31 marca 2015 r. uczniowie z klasy III b zaprosili swoich młodszych kolegów na świąteczne przedstawienie
pt."Ptasie radio".

przedstawienie przedstawienie

Wiosenne, skoczne piosenki (jedną z nich zaśpiewały, pięknie przebrane w kwiaty, dzieci z klasy"0"), opowieści o wielkanocnych zwyczajach, wesoła dekoracja i ciekawe stroje wprowadziły wszystkich w nastrój niecierpliwego oczekiwania na piękne świętowanie i...poprawę pogody.

przedstawienie przedstawienie

Wesołych, spokojnych Świąt!

Wielkanocne palmy

W tygodniu poprzedzającym Niedzielę Palmową dzieci z klas 0 - III wzięły udział w tradycyjnym, przedświątecznym konkursie na "Najpiękniejszą palmę wielkanocną".

konkurs konkurs konkurs

Podzielone na dwuosobowe zespoły tworzyły bibułkowe kwiaty, pozwalały, aby na bukszpanie przysiadły żółte kurczaki, czupurne kogutki i łagodne zajączki, i aby na baziach zawisły kolorowe pisanki.

konkurs konkurs konkurs

Święta tuż, tuż...

W naszym Krakowie

29 marca uczestniczyliśmy w spacerze po okolicach rynku krakowskiego poznając czasy powstania średniowiecznego samorządu. Na terenie południowej części dzisiejszego Starego Miasta istniała w średniowieczu osada Okół. Pierwotnie Okół stanowił podgrodzie u stóp grodu wawelskiego. Ukształtował się przy osi dzisiejszej ulicy Grodzkiej do rejonu ulicy Poselskiej.

na spacerze na spacerze

Lokację Krakowa w 1257 roku zawdzięczamy Bolesławowi Wstydliwemu i jego żonie Kunegundzie. Jako ciekawostkę usłyszeliśmy, że miasto Bochnia leżące kilkadziesiąt kilometrów od Krakowa było lokowane dużo wcześniej niż nasze miasto.Zwiedziliśmy też kościół Franciszkanów, w którym podziwialiśmy polichromię i witraże wykonane przez Stanisława Wyspiańskiego, a w którym to kościele został pochowany właśnie Bolesław Wstydliwy.

na spacerze na spacerze

Wszystkie informacje były dla nas bardzo ciekawe, wszak jesteśmy Krakusami. W tym roku szkolnym w Konkursie Wiedzy naszą szkołę będą reprezentować: Julka Franaszek, Michał Dziedzic, Rafał Małota, Gabrysia Kordylewska i Monika Szwed. Będziemy trzymać za Nich kciuki !!!

Kot Leonarda i ... przepyszna pizza

27 marca klasa I a była w Muzeum Narodowym w Sukiennicach na warsztatach pt."Kot Leonarda. Zwierzęta w sztuce", gdzie "szukały" różnorodnych zwierząt na obrazach wybitnych malarzy. Zwierzęta te były prawdziwe i wymyślone przez artystę, w ruchu lub statyczne, ukryte na obrazie lub jako główna postać.

w pizzerni

Niestety w Muzeum nie wolno robić zdjęć, więc zostały zrobione w Restauracji należącej do Taty jednej z uczennic- Lenki, który zaprosił całą klasę po warsztatach na pyszną pizzę i ciacho. Dzieci i opiekunowie zostali wspaniale ugoszczeni! Dziękujemy!

Jestem na pTAK !

26 marca uczniowie z klasy V b uczestniczyli w zajęciach "Jestem na pTak!", prowadzonych przez Panią Urszulę Sienkow z organizacji Ptaki Polskie. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały opowieści o tym, jak żyją te skrzydlate zwierzęta.

na spotkaniu w klasie z budką na spotkaniu w klasie

Były zaskoczone i jednocześnie zaciekawione tym, że ptaki tak jak ludzie - zakochują się, tworzą rodziny, a nawet biorą rozwody! Prowadząca bez wytchnienia odpowiadała na wszystkie pytania – a było ich naprawdę dużo !!!

z budką wybór drzewa

Po zajęciach uczniowie pomogli wybrać drzewo, na którym zawisła budka lęgowa. Trzymajmy kciuki, aby jakiś skrzydlaty przyjaciel w niej się zadomowił.

W świecie baśni Hansa Christiana Andersena

Z radością informujemy, że trzy uczennice znalazły się w gronie laureatów konkursu literacko – plastycznego związanego z twórczością H. Ch. Andersena, który zorganizowała Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie. Rozdanie nagród odbyło się 21 marca 2015 r.

nagrodzona praca

Prace można obejrzeć i przeczytać na stronie Śródmiejskiej Biblioteki Publicznej.

Przypominamy, że z okazji 210 rocznicy urodzin H.Ch.Andersena ogłoszone zostały także szkolne konkursy organizowane przez naszą bibliotekę.

Szczegóły znajdziesz w zakładce migająca strzałka Biblioteka

.

„Wiem, umiem – jestem superbohaterem !”

18 marca 2015 roku, w siedzibie Muzeum Lotnictwa Polskiego, odbyła się Gala "Rozwiń swoją gminę" stanowiąca uroczyste podsumowanie Plebiscytu "Edukacyjna Gmina Małopolski 2014".

laureat laureat laureat

Podczas Gali zostały wręczone nagrody laureatom konkursu plastycznego promującego inicjatywy edukacyjne. Jednym z laureatów - twórców zwycięskich komiksów pt.„ Wiem, umiem – jestem superbohaterem !”
jest uczeń klasy IV b Piotr Włoskowicz. Gratulujemy!

bębenek

Z ostatniej chwili

bębenek

dyplom

Z ostatniej chwili

bębenek

Kaja Kupiec z kl. III a otrzymała wyróżnienie w Małopolskim Konkursie Pięknego Czytania.

W etapie międzyszkolnym w kategorii klas I-III wzięło udział 109 uczniów. Przyznano tytuł Mistrza i Wicemistrza Czytania oraz 8 wyróżnień. Gratulujemy!

Dzień Otwarty Szkoły

7 marca podwoje "naszej siódemki" otworzyły się jeszcze szerzej niż zwykle. Powitaliśmy w nich dzieci, które w następnym roku mogą stać się naszymi uczniami.

w świetlicy w bibliotece origami

Dzieciaki poznając szkołę wykonywały różnorodne zadania. Ubrane w kosmiczne hełmy mierzyły się z kosmicznymi problemami, grały w ping-ponga, z miękkich klocków budowały zamki, u pani pielęgniarki "opatrywały" rany, w bibliotece rozwiązywały zagadki i grały w grę planszową.

w bibliotece malowanie malowanie

Malowały, składały kostki origami, a w pracowniach: językowej, informatycznej i przyrodniczej zaprezentowały znajomość języka angielskiego, obsługi komputera, zadziwiły wiedzą o świecie i sprawnością manualną.

w pracowni językowej w pracowni językowwej w pracowni przyrodniczej

Oczywiście pierwszym szkolnym zmaganiom dzieci, towarzyszyli niezwykle zaangażowani ich bliscy. Mieli oni okazję porozmawiać z nauczycielami i rozwiać swoje wątpliwości. Otrzymali także nowy numer wydawanej w szkole gazetki. Do zobaczenia we wrześniu ! Podwoje naszej szkoły, zawsze otwarte:).

Z ostatniej chwili

bębenek

Kaja Kupiec z klasy III a zakwalifikowała się do drugiego etapu Międzyszkolnego Konkursu Czytelniczego
"Po nitce do kłębka".
Gratulujemy !

Karnawał, karnawał...

13 lutego odbył sie w naszej szkole bal karnawałowy dla uczniów z klas O - VI.

na balu na balu na balu

Przebrane w różne postacie dzieci tańczyły, pląsały i szalały, co było tym razem całkowicie uzasadnione, bo jak mówi poeta "...miło szaleć kiedy czas po temu..."

na balu na balu na balu

Goście w bibliotece

11 lutego dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 44 odwiedziły naszą szkolną krainę książek czyli bibliotekę. Na regałach mnóstwo bajek i opowieści pełnych przygód, a także niezmiernie ciekawych albumów z przeróżnymi zwierzętami. Bo książki nie tylko bawią, ale też uczą i o tym przekonali się nasi najmłodsi goście uczestnicząc w zajęciach, których głównym tematem były ptaki.

w bibliotece

Dzieci wysłuchały bajek i wierszy o ptakach oraz uczyły się rozróżniać ptaki te wokół nas i te żyjące na odległych kontynentach, a także ptaki przedstawiane w bajkach. Obejrzały prezentację multimedialną oraz przeglądały albumy z pięknymi, barwnymi fotografiami przeróżnych gatunków krajowych i egzotycznych.

Słuchały też nagranych głosów ptaków, naśladowały ptaki, była zabawa w ptasie radio, zagadki, a nawet lekcja z natury, gdy za oknem na wysokim drzewie przysiadło skrzydlate stadko przykuwając uwagę wszystkich dzieci.

Czas spędzony wśród książek minął szybko, miło i pożytecznie. Na pamiątkę tej pierwszej lekcji bibliotecznej, każdy otrzymał czytającą sowę, która jest symbolem mądrości. Zapraszamy serdecznie na kolejne spotkanie.

Spotkanie z Rajcusiem

logo konkursu

10 lutego, w ramach przygotowań do konkursu "Rajcuś" na terenie szkoły odbyły się warsztaty prowadzone przez Akademię Żakowską.

Rajcuś zabawa interaktywna

Uczniowie z klas pierwszych mogli obejrzeć krótki spektakl pokazujący życie w dawnym Krakowie, a potem w wraz z prowadzącymi wyodrębniali najważniejsze zdarzenia i wyjaśniali trudne słowa. Na końcu odbył się Quiz z wiadomości zapamiętanych przez dzieci.

Przedszkolaki poznają ptaki

Najmłodsi uczniowie naszej szkoły już kilkakrotnie odwiedzili bibliotekę szkolną. Ile tu książek! Ile pięknych bajek i baśni! Ile ciekawych historii i faktów! Warto byłoby je wszystkie poznać. Nauka czytania to bardzo ważna sprawa, o czym wiedział Wróbelek Elemelek, który chciał nauczyć się literek. Bajki tej, a także wielu innych wysłuchały dzieci podczas zajęć w bibliotece.

w bibliotece w bibliotece w bibliotece

Ptaki często występują w wierszach, ale nie wszystkie są dzieciom znane. „Ptasie radio” Juliana Tuwima staje się lepiej zrozumiałe, jeśli zobaczymy jak wyglądają jego bohaterowie: słowik, szczygieł, kruk, drozd, jaskółka, zięba, szpak czy kukułka. Kolorowe fotografie, nagrane głosy ptaków, prezentacje multimedialne, zagadki, ćwiczenia i wspólne zabawy – tak poznajemy świat w czasie lekcji bibliotecznych.

Z ostatniej chwili

bębenek

ogłoszenie

W Krakowskich Wodociągach

cukierek

30 stycznia i 6 lutego uczniowie z klas trzecich uczestniczyli w warsztatach ekologicznych, które odbywały się na terenie Krakowskich Wodociągów.

na zajęciach ekologicznych na zajęciach ekologicznych na zajęciach ekologicznych

Podzieleni na grupy rozwiązywali różnorodne zadania.

na zajęciach ekologicznych na zajęciach ekologicznych na zajęciach ekologicznych

Zastanawiali się ile jest wody słodkiej na świecie, do czego się ją stosuje, jak należy ją oszczędzać i jak się ją oczyszcza? Segregowali śmieci i rozwiązywali krzyżówki. Wykazali się dużą wiedzą i umiejętnością pracy w grupie.

na zajęciach ekologicznych na zajęciach ekologicznych na zajęciach ekologicznych

Zagrali także w ekologiczną grę planszową, w której sami byli pionkami.

na zajęciach ekologicznych na zajęciach ekologicznych na zajęciach ekologicznych

Na koniec otrzymali książeczki edukacyjne, bidony, soczki, krówki i oczywiście koszulki:).

Oko w oko z wężem !

5 i 6 lutego wszyscy uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w niezwykłym spotkaniu. Pan herpetolog opowiadał o dobrych swoich znajomych, o Kacprze, Marku, Krzyśku i Zygmuncie, po czym... wyciągnął ich z wiklinowego kosza. Podopieczni naszego gościa okazali się bowiem wężami!

pokaz pokazwąż albinos wąż albinos

Te niezwykłe, budzące strach, a często obrzydzenie zwierzęta mają suchą, jedwabistą skórę i są ogromnie wrażliwe na drgania.Nie lubią też gwałtownych ruchów. Są też zmiennocieplne i potrafią połknąć zwierzę większe od siebie dzięki niezwykle rozciągliwym ścięgnom głowy.

pokaz pokaz pokaz

Dzieci zobaczyły także zrzuconą "skórę" i węża albinosa. Z wielkim zaciekawieniem dotykały i głaskały wszystkich gości wężowego kształtu, pozwoliły także na to, aby wiły im się one wokół szyi. To dopiero lekcja przyrody!

pokaz pokaz pokaz pokaz

Dbamy o środowisko

ogłoszenie

Konkurs pięknego czytania

I etap w bibliotece I etap w bibliotece I etap w bibliotece

30 stycznia 2015 r. w auli odbył się II etap konkursu pięknego czytania dla uczniów klas młodszych. Etap I czyli eliminacje, w których wzięło udział 36 osób, miały miejsce 16 stycznia w bibliotece. Zadaniem uczestników obu etapów było przeczytanie fragmentu dłuższego utworu pisanego wierszem.

II etap w w auli II etap w w auli

Wysłuchaliśmy zatem „Szelmostwa Lisa Witalisa” aż w trzech interpretacjach, dwukrotnie zabrzmiały pełne humoru wersy „Pchły Szachrajki” i przygód „Koziołka Matołka” oraz historii burzliwej przyjaźni „Prota i Filipa”. Czytający bawili słuchaczy różnymi, znanymi wierszami, w większości autorstwa Brzechwy i Tuwima, ale nie tylko. Zaprezentowali też utwory mniej popularne na przykład legendę Anny Świrszczyńskiej „Jak myszy zjadły Popiela”.

II etap w w auli II etap w w auli II etap w w auli

Wszystkim należą się gratulacje, a szczególnie najmłodszym, którzy odważnie zasiedli na scenie przed tak liczną publicznością i pokazali, że czytanie to dla nich nie problem, a sama przyjemność!

A oto wyniki:

wyniki

Do finału Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania jurorzy wytypowali zgodnie z regulaminem 4 osoby:

Gratulujemy!!!

Szukamy korzeni

W styczniu, w ramach zajęć, uczniowie klasy II b poznawali historie swoich rodzin. Dzięki rozmowom z rodzicami i dziadkami odkryli wiele ciekawostek z życia swoich protoplastów:).

prace uczniów prace uczniów

I aby zdobyte wiadomości nie uległy zapomnieniu wykonali drzewa genealogiczne, które zaprezentowali na wystawie w szkole.

Znów gramy!

serduszka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Po raz czternasty wzięliśmy udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy: przeprowadziliśmy wśród uczniów, pracowników szkoły i rodziców zbiórkę pieniędzy 198.39 zł, zorganizowaliśmy dyskotekę 80.00 zł oraz Konkurs Wiedzy 828.50 zł.

identyfikatory skan wpłaty Gabrysia i Marta

Nagrody na konkurs ofiarowały p. dyrektor Anna Kalafar, p.Elżbieta Pindel, mama naszej absolwentki i p. Beata Stech. Dodatkowo nauczyciele naszej szkoły podarowali na ten szczytny cel „Przywileje nauczycielskie”. W sumie na terenie szkoły zebraliśmy 1106. 89 zł., które przekazaliśmy 10 stycznia 2015 roku do Międzyszkolnego Sztabu WOŚP znajdującego się w hotelu "Kazimierz" na ulicy Miodowej.

rozliczenie zbiórka na Placu Szczepańskim rozliczenie

W dniu 11 stycznia w czasie XXIII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wolontariuszki: Gabrysia Kordylewska i Marta Święchowicz (uczennice klasy VI a), uzbierały 1194.88 zł.

wolontariuszka wolontariuszka

Bóg się rodzi, moc truchleje...

19 grudnia cała społeczność szkolna uczestniczyła w Jasełkach przygotowanych przez uczniów klas IV - VI.

Jasełka Jasełka Jasełka

Byliśmy uczestnikami niezwykłej opowieści o bożonarodzeniowych zwyczajach, razem z Anielskim Chórem śpiewaliśmy tradycyjne kolędy w nietradycyjnej aranżacji:), pobiegliśmy razem z Pastuszkami i Trzema Królami do pełnej uroku Betlejemskiej Szopki, "...gdzie się zdarzył cud, gdzie się zdarzył cud".

Jasełka Jasełka Jasełka

W klasach, przy pięknie przystrojonych stołach, dzieląc się opłatkiem, składaliśmy sobie serdeczne życzenia.

Opłatek Opłatek

Pałaszowaliśmy też przepyszne wypieki, a przy dźwiękach gitary nie pozwoliliśmy, aby zostały zapomniane nasze piękne, polskie kolędy.

Opłatek Opłatek Opłatek

Ciepłych i rodzinnych Świąt.

Uczeń-Obywatel

lista

W tym roku szkolnym w projekcie edukacyjnym Uczeń-Obywatel będzie brało udział dziesięcioro uczniów, cały skład Samorządu Uczniowskiego: Oliwka Piekara, Gabrysia Kordylewska, Julka Matlak, Paulina Mendel, Karolina Czerwieniec, Klaudia Zaguła i Monika Szwed oraz Julka Franaszek, Michał Dziedzic i Rafał Małota.

w Urzędzie Miasta w Urzędzie Miasta w Urzędzie Miasta

18 grudnia byliśmy na pierwszym spotkaniu w Pałacu Wielopolskich, w którym swoją siedzibę ma Urząd Miasta Krakowa. Oprócz zwiedzania budynku, zostaliśmy zapoznani z działalnością samorządu krakowskiego. Podczas spotkania robiliśmy ciekawe zdjęcia. Pomagaliśmy ubierać magistracką choinkę ;).

w Urzędzie Miasta na Placu Szczepańskim

W drodze powrotnej, na Placu Szczepańskim, wpadliśmy w „szpony” olbrzymiej bombki.

Kosmos w naszym domu

17 i 18 grudnia dzieci z klas III a i III b uczestniczyły w widowisku popularno-naukowym poświęconym nowym technologiom i materiałom, prowadzonym przez popularyzatora nauki Wiktora Niedzickiego.

baner dawne zabezpieczenia rycerzyniewidzialna dla radaru i podczerwieni tkanina

Nie tak dawno jeszcze, najbardziej niezwykłe metale, tworzywa i tkaniny wykorzystywane były tylko podczas wypraw w kosmos i w wojsku. Dzisiaj wkroczyły do naszych domów i wydaje się, że były tam od zawsze. To z nich powstają przedmioty codziennego użytku, z nich też wykonane są zabawki, w tym uwielbiane przez dzieci roboty. Jak zbudowane są hełmy i kamizelki kuloodporne chroniące żołnierzy, a jaką temperaturę wytrzyma pokryty prawdziwym złotem (!) strażacki hełm?

but z pamięcią kształtu niezwykle odporny kombinezon hełm strażacki z osłoną pokrytą złotem

Co to jest pamięć kształtu, gdzie jest wykorzystywana i co ma wspólnego teflon pokrywający patelnię ze strojem kąpielowym? Jak mała pastylka może chronić ludzi, którzy stykają się z promieniowaniem rentgenowskim i dlaczego czarny kubek zamienia się w kolorowy?

roboty ciekawość dzieci roboty

Słuchając, obserwując, wykonując wiele doświadczeń, dzieci odkrywały, że świat ma swoje tajemnice, a ciekawość, która prowokuje pytania i szuka na nie odpowiedzi, jest jak najbardziej pożądana.

Z potrzeby serca

15 grudnia 2014 roku po raz czternasty, zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy w naszej szkole charytatywny Kiermasz Świątecznych Wypieków.

kiermasz ciast kiermasz ciast kiermasz ciast

Za uzyskane pieniądze 702 zł., zostały zakupione paczki świąteczne dla uczniów naszej szkoły.

Ciasta upiekli nauczyciele:

lista

Wszystkim serdecznie dziękujemy :)

ciasta na kiermasz ciasta na kiermasz ciasta na kiermasz

Idą święta...

Na ostatnich zajęciach technicznych, jak co roku, dzieci z klas czwartych i piątych wykonywały świąteczne dekoracje.

szopka świąteczna szopka świąteczna szopka świąteczna

Uczniowie klas czwartych robili kartki składane z elementami przestrzennymi, a z klas piątych szopki według własnych pomysłów.

szopka świąteczna szopka świąteczna szopka świąteczna

Natomiast dzieci z klas O-III wzięły udział w konkursie na najpiękniejszą świąteczną kartkę.

kartka świąteczna kartka świąteczna kartka świąteczna

Okolicznościowa wystawa obejmuje tylko niewielką część wykonanych prac.

kartki świąteczne kartki świąteczne kartki świąteczne

Czy mamy zadatki na bisnesmenów?

12 grudnia dzieci z klasy IV b próbowały zbadać czy mają zadatki na bisnesmenów uczestnicząć w warsztatach n/t przedsiębiorczości prowadzonych przez prezesa Polskiej Akademii Biznesu pana Tomasza Sztrekera oraz głównego koordynatora Wiary w Biznesie, a także redaktora naczelnego portalu Wiara w Biznesie pana Łukasza Kucharskiego.

zajęcia z przedsiębiorczości zajęcia z przedsiębiorczości

Rezultaty przekroczyły najśmielsze oczekiwania! Wszyscy uczestnicy zajęć odnieśli sukcesy zdobywając potwierdzenie w postaci słodyczy.

zajęcia z przedsiębiorczości zajęcia z przedsiębiorczości

Wszystkie dzieci Mikołaja kochają...

mitra i pastorał

Poprószył drobny śnieżek z nieba i nagle... w progach naszej szkoły pojawił się gość niezwykły, długo oczekiwany Św.Mikołaj!

z Mikołajem z Mikołajem z Mikołajem

Obdarował dzieci wieloma prezentami i wywołał uśmiech, radość i wdzięczność.

z Mikołajem z Mikołajem z Mikołajem

A potem popędził dalej. Pracy wszakże ma dużo. Czekają przecież na Niego i inne dzieci.

Najsilniejszy Motyl świata...

3 i 4 grudnia dzieci z klasy "0", klas pierwszych i trzecich uczestniczyły w spektaklu teatralnym pt."Najsilniejszy Motyl świata i Magiczne Drzewo".

na przedstawieniu na przedstawieniu na przedstawieniu

Z ciekawością śledziły losy delikatnego Motyla i porywczego Żuka, poznały maleńką Calineczkę, wesołą Wiewiórkę Sprężynkę, straszną Babę Jagę i uroczego Trolla. Dowiedziały się w jaki sposób przestrzegać zasad savoir vivre, i że czasami trzeba poświęcić swoje marzenia, aby ratować innych.

Z ostatniej chwili

bębenek

Laureatami konkursu plastycznego "Dom i ogród moich marzeń" zostali: Lena Khiralla z klasy III b, Kaja Kupiec i Szymon Śmitkowski z klasy III a. Gratulujemy !

Na ratunek naszym lasom

W roku szkolnym 2013/2014 zbiórka makulatury w placówkach oświatowych odbyła się już po raz dwudziesty. Do konkursu przystąpiły 73 placówki. Krakowskie szkoły (16 przedszkoli, 40 szkół podstawowych, 9 gimnazjów i 9 szkół ponadgimnazjalnych) zgromadziły łącznie 428 ton cennego surowca, czyli 219 dużych ciężarówek.

Warto wiedzieć, że użycie do produkcji papieru 1 tony makulatury, zamiast celulozy z drzew, pozwala zaoszczędzić ok. 25 000 litrów wody i ok.4 000 kWh prądu (tyle mniej więcej zużywa rocznie 4 osobowa rodzina w Polsce). Aby wyprodukować 1 tonę papieru należy wyciąć 17 drzew.

rozdanie nagród

Nasza szkoła zajęła I miejsce wśród szkół podstawowych i w nagrodę otrzymała telewizor 50” oraz okolicznościowy certyfikat. Podsumowanie wyników i wręczenie nagród od wiceprezydenta Miasta Krakowa Tadeusza Trzmiela odbyło się 1 grudnia 2014r. Jak łatwo obliczyć zbierając ponad 36 ton makulatury uratowaliśmy 612 drzew, ale zebraliśmy też 3 tony elektrośmieci, 231 kg baterii oraz ponad 300 kg nakrętek z tworzyw sztucznych, które przekazaliśmy na rzecz fundacji wspomagając zakup sprzętu dla niepełnosprawnych.

Gwiazdka dla zwierzaków 2014

Już po raz dwunasty Samorząd Uczniowski przeprowadził na terenie szkoły akcję „Gwiazdka dla zwierzaków”, która rozpoczęła się w październiku, a zakończyła 27 listopada.

kot i pies zakupiona pasza

Dzięki ofiarności całej społeczności szkolnej przekazaliśmy krakowskiemu schronisku 82.045 kg karmy dla piesków oraz 191.755 kg karmy dla kotków, w sumie 273.80 kg . Brawa dla wszystkich darczyńców, którym nie jest obojętny los zwierząt, skrzywdzonych przez ludzi.

Światowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada 2014 roku przeżyliśmy w naszej szkole prawdziwy najazd niedźwiadków, różnych kolorów i wielkości. Dlaczego? Bo dzisiaj właśnie jest... Dzień Pluszowego Misia!

w pokoju nauczycielskim w klasie w klasie w klasie

Po raz pierwszy to współczesne "święto" było obchodzone dwanaście lat temu, w setną rocznicę pojawienia się przytulanki na świecie.

w klasie w klasie w klasie w klasie

Tę niezwykle popularną zabawkę ma lub miał kiedyś prawie każdy z nas. Jest powiernikiem dziecięcych tajemnic, wywołuje uśmiech i dodaje odwagi.

w klasie w klasie w klasie

Misie zasiadły w ławkach i dzielnie towarzyszyły dziewczętom i chłopcom w ich szkolnych zajęciach językowych, matematycznych, plastycznych i muzycznych.

Złote czasy Jagiellonów

logo konkursu

6 i 20 listopada uczniowie z klas III b i III a udali się na Wawel, aby poznać historię żyjących w epoce renesansu dwóch królów Polski, Zygmunta I Starego i Zygmunta Augusta. Dzieci dowiedziały się co to jest amfilada, jaką rolę na dworze króla pełnił wielkorządca, krojczy, obruśniczy i podczaszy.

przed bramą herbową na dziedzińcu

Zwiedziły salę turniejową, tronową i balową, zachwyciły się pięknem arrasów i intarsjowanych mebli, poznały też legendę o wawelskiej głowie.

na Wawelu na dziedzińcu

Historia pisma

14 listopada klasy I a i I c były w Opactwie w Tyńcu na warsztatach "Historia pisma" połaczonych ze zwiedzaniem klasztoru.

opactwo w Tyńcu opactwo w Tyńcu na warsztatach

Po krótkim spacerze poświęconym poznaniu historii zakonu Paulinów oraz obejrzeniu wnętrza kościoła i krużganków klasy udały się do sali, w której zobaczyły prezentację multimedialną poświęconą historii pisma.

inicjały inicjały inicjały inicjały

Potem Pani przewodnik zaproponowała dzieciom napisanie swoich inicjałów i ozdobienie ich różnorodnymi elementami.

Wyprawa do Wrót Mądrości

logo żaczka

13 listopada 2014 r. uczniowie klasy II a i II b przystąpili do IV edycji Konkursu „Żaczek Krakowski”. Pierwszy etap to “Wyprawa do Wrót Mądrości”, czyli zajęcia edukacyjne podczas wycieczki po Krakowie na terenie Dzielnicy Uniwersyteckiej.

na wycieczce w kościele św.Anny

Podzieleni na grupy, uzbrojeni w kredki, ołówki i zadania do wykonania ruszyli na poszukiwanie tajemnic. Najpierw odwiedzili Kościół Św. Anny, potem Collegium Novum, Collegium Witkowskiego i Collegium Mauis.

Collegium Nowodworskiego przed pomnikiem Mikołaja Kopernika Collegium Maius

Święto Niepodległości w naszej szkole

7 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Święto Niepodległości.

na boisku na boisku na boisku

Najpierw na boisku szkolnym stanął transporter, który wzbudził zachwyt zarówno chłopców jak i dziewcząt. Żołnierze pokazali dzieciom granaty, hełmy, wykrywacz min, kamizelki kuloodporne oraz wiele innych przedmiotów potrzebnych w wojsku. Aby nigdy nie musieli ich używać!

na boisku na boisku na boisku na boisku

Później odbyła się przepiękna akademia przygotowana przez wszystkich uczniów klas IV-VI, na którą zaproszone zostały także dzieci z klas trzecich.

akademia akademia

Profesjonalnie wyrecytowane okolicznościowe wiersze, fantastycznie zaśpiewane i zagrane pieśni legionowe, dobór strojów i dekoracja sprawiły, że nie raz wzruszenie odbierało nam mowę. Było pięknie i dojrzale. Po prostu cudnie!

akademia akademia

Dom i ogród moich marzeń

6 listopada klasy III a i III b spotkały się z panem architektem, który opowiadał o swojej pracy i o roli wyobraźni w życiu człowieka. Uczniowie dowiedzieli się jakie funkcje powinien spełniać dom i co zrobić, aby dobrze poczuć się we własnym ogrodzie.

kapelusz? pan architekt słoń?

W ramach Dnia Edukacji Architektonicznej, został właśnie ogłoszony konkurs plastyczny "Dom i ogród moich marzeń", do którego pan architekt serdecznie dzieci zachęcał. Jako pomoc każde z nich otrzymało książeczkę pt. "Historia pewnego domu". Nie pozostaje więc nic innego jak... .

dzieci szkic słoń?

Ekologiczne opowiastki

3 listopada w świetlicy szkolnej wystąpił gościnnie teatr "Maska" Pani Danuty Okopskiej.Uczniowie zobaczyli lekcję ekologii w wydaniu "bajkowym".

przedstawienie przedstawienie

Bohaterowie opowiastek uczyli się w wesoły i żartobliwy sposób o tym, jak dbać o czystość środowiska. Całe przedstawienie zawierało wiele ciekawych piosenek.

przedstawienie przedstawienie

Wszystkim ta inscenizacja bardzo się podobała.

Poznajemy anglosaskie zwyczaje

31 października klasy IV z naszej szkoły wzięły udział w konkursie plastycznym "Na najciekawszą dynię na Halloween". Oto nagrodzone prace:

nagrodzone prace nagrodzone prace nagrodzone prace

A tak, poznając tradycje krajów anglojęzycznych, bawiły się dzieci w klasach młodszych:

dzieci dzieci dzieci

Dzień Czerwonego Kapturka

30 października był Dniem Czerwonego Kapturka.

dzieci z klasy II b

Klasa I a i II b "bawiły się" odgrywając role wilka, babci, mamy, gajowego i samego Czerwonego Kapturka. Uczniowie pierwszej klasy układali także historyjkę obrazkową, którą wcześniej pokolorowali.

wilk dzieci Czerwony Kapturek i Wilk

Było wesoło!

Lekcja historii w Muzeum Narodowym

29 i 31 października uczniowie z klas II a i III b wybrali się na warsztaty pt.„Kto ty jesteś? Muzealna lekcja patriotyzmu.”. Odbyły się one w galerii „Broń i Barwa w Polsce”, mieszczącej się w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego. Tym razem zwiedzali nową wystawę poświęconą Legionistom.

w Muzeum w Muzeum

W otoczeniu eksponatów, zdjęć i pamiątek łatwiej było im zrozumieć dzieje naszej ojczyzny, jej dążenie do niepodległości, losy polskiego żołnierza.

w Muzeum w Muzeum w Muzeum

Każdy z uczniów wykonał projekt odznaczenia, mógł obejrzeć replikę okopów i ziemianki, w jakich przebywali żołnierze na froncie. Podsumowaniem wizyty był film o naszych symbolach narodowych.

II Olimpiada Wiedzy o Przepisach Ruchu Drogowego

29 października 2014 r. gościliśmy w naszej szkole 4 drużyny z sąsiednich szkół. Powodem spotkania była II Olimpiada Wiedzy o Przepisach Ruchu Drogowego dla Szkół Podstawowych, którą organizowali i sędziowali przedstawiciele Straży Miejskiej z Dzielnicy I.

uczestnicy olimpiady uczestnicy olimpiady

Olimpiada składała się z 3 części: testu wiedzy o ruchu pieszych i rowerów, konkurencji sztafetowych i ćwiczeniach praktycznych w udzielaniu pierwszej pomocy.Wszyscy zawodnicy wykazali się wiedzą i zaangażowaniem. Nasza szkoła zajęła III miejsce, ale i tak jesteśmy dumni z umiejętności jakie zaprezentowaliśmy. Do zobaczenia za rok.

Konkursu Wiedzy o Ochronie Przeciwpożarowej

28 października Marysia Bogusz z klasy IV a brała udział w finale Konkursu Wiedzy o Ochronie Przeciwpożarowej. Celem konkursu było nabycie i pogłębianie wiedzy na temat zagrożeń powodowanych przez pożary, propagowanie bezpiecznych zachowań oraz właściwego postępowania podczas wystąpienia zagrożeń. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą wiedzą i na zakończenie otrzymali nagrody rzeczowe.

Marysia uczestnicy konkursu Marysia u strażaków

Po zakończeniu konkursu strażacy z Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej zaprosili uczestników do swojej jednostki gdzie mogli zobaczyć najnowsze wozy strażackie używane w Krakowie.

Drogą Królewską na Wawel

logo konkursu

W ramach przygotowań do konkursu "Krakusek", 29 września i 20 października dzieci z klas III b i III a wyruszyły Drogą Królewską na Wawel.

karta pracy pomnik grunwaldzki karta pracy

Król witany w kościele św. Floriana przez rektora i senat Akademii Krakowskiej podążał konno lub w karecie przez dzisiejszy Plac Matejki, Barbakan, ul. Floriańską do Rynku, a potem ulicą Grodzką, Poselską i Kanoniczą na zamek.Przemarsz królewskiego orszaku trwał często cały dzień, ku uciesze gawiedzi.

na wycieczce na wycieczce na wycieczce

Na wycieczce dzieci zostały podzielone na grupy i zamieniły się w tropicieli starych dziejów.

na wycieczce na wycieczce na wycieczce na wycieczce

Po drodze poznawały różne historyczne kamienice, postacie, zdarzenia. Król Władysław Jagiełło, św. Florian, Jan Matejko, Mikołaj Wierzynek i jego uczta, pochodząca z królewskiego rodu bł.Salomea, Stanisław Wyspiański i jego piękne witraże, Pałac Wielopolskich, mijane po drodze kościoły, to tylko niektórzy bohaterowie konkursowej wycieczki.

na wycieczce na wycieczce na wycieczce

Przez całą drogę dzieci uczyły się krakowskiej piosenki, którą odśpiewały u stóp Wawelu. A następny etap ... to zdobycie zamku!

W RMF FM!

15 października klasy III a i III b wybrały się na ulicę Waszyngtona. Celów było kilka: zwiedzić radio RMF FM, zwiedzić Wystawę Figur Woskowych, zdobyć Kopiec Tadeusza Kościuszki i z jego szczytu narysować to co podoba nam się najbardziej. Wszystkie cele zostały osiągnęte:).

fortyfikacje w radiu w radiu

Dzieci zobaczyły miejsce pracy ludzi, których głosy znają tylko z radia. Widziały wykładane specjalną gąbką ściany tumiące dźwięki(przydałyby się takie w klasie:)), różnego rodzaju konsole i mikrofony, podpatrzyły miejsca gdzie powstają audycje radiowe, widziały jak na żywo o godz 11:00 reporterka radia przekazuje wiadomości.

w radiu w radiu

Zobaczyły też "aleję gwiazd" czyli korytarz, na ścianach którego, wiszą płyty podarowane przez goszczących w studio artystów. Wiele dzieci marzy już o tym aby tu pracować! Uczniowie zwiedzili też Wystawę Figur Woskowych: powitał ich Józef Piłsudski i Ignacy Paderewski, rozpoznali Jana Matejkę i Fryderyka Chopina. Zobaczyli schron, wielką armatę, fragmenty fortyfikacji.

w radiu w radiu w radiu

Na szczycie Kopca Kościuszki stworzyli jesienne, krakowskie pejzaże.

kopiec na kopcu kopiec

A potem piękną aleją pełną starych drzew i pomników przyrody dzieci zeszły do jednej z najbardziej urokliwych dzielnic Krakowa Salwatora.Uff. Ależ się działo!

kopiec na alei

Święto Edukacji Narodowej

14 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej.Dzieci z klas młodszych spotkały się, aby wysłuchać fascynującej opowieści o życiu afrykańskich zwierząt. Później zwierzęta te malowały.

opowieść o Afryce afrykańskie stroje

Uczniowie klas starszych przygotowali dla swoich nauczycieli koncert życzeń. Różnorodność pomysłów zaskoczyła wielu.

koncert koncert koncert

Na koniec emocje sięgnęły zenitu, bo oto rozegrany został mecz siatkówki pomiędzy uczniami i nauczycielami. Wygrali ...nauczyciele, ale zabawa była wspaniała!

mecz mecz mecz

Ślubuję...

10 października 2014 roku dziewczynki i chłopcy z klas I a, I b i I c spotkali się w auli szkolnej, aby tam, w obecności Dyrekcji, Rodziców, Wychowawców i innych koleżanek i kolegów złożyć uroczyste ślubowanie.

ślubowanie ślubowanie ślubowanie

Pani Dyrektor pasowała każdego pierwszoklasistę na ucznia, a przygotowany przez nich program artystyczny, z pięknie wyrecytowanymi trudnymi wierszami i wesołymi piosenkami pokazał, że przybyli do naszej szkoły zdolni i wrażliwi uczniowie.

ślubowanie ślubowanie ślubowanie

Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i maskotki, a potem we własnych klasach delektowały się pysznymi specjałami:) przygotowanymi przez Rodziców. Wszystkiego najlepszego!

ślubowanie ślubowanie ślubowanie

Spotkanie ze strażakami

8 października uczniowie klas czwartych wzięli udział w spotkaniu ze strażakami kadetami ze Szkoły Aspirantów Pożarnictwa w Krakowie. Spotkanie zostało zorganizowane w związku z przygotowaniami uczniów do Konkursu Wiedzy o Ochronie Przeciwpożarowej.

strażacy strażacy strażacy

Strażacy przedstawili w sposób bardzo ciekawy zasady postępowania w razie pożaru. Pokazali swoje umundurowanie i wyposażenie. Każdy mógł przymierzyć bluzę strażacką, hełm czy maską tlenową.

strażacy strażacy strażacy

Dzisiejszy dzień wiele nas nauczył i pomógł poszerzyć naszą wiedzą o prawidłowych zachowaniach w razie niebezpieczeństwa.

Na Hali Krupowej

logo pttk Podróżnik

5 października 2014 roku na Hali Krupowej odbył się jubileuszowy 60 Zlot PTTK. Nasze Szkolne Koło PTTK " Podróżnik" po przejściu przez szczyt Policy zameldowało się w komplecie.

przed schroniskiem przed schroniskiem przed schroniskiem

Napawaliśmy się potęgą i pięknem beskidzkiej przyrody i mimo jesiennego chłodu z nadzieją myślimy o następnym turystycznym sezonie... Na górskie szlaki zapraszamy w kwietniu 2015.

panorama panorama panorama

A to Kraków właśnie?!

2 października klasa III a wybrała się na spacer, na którym tropiła ciekawe miejsca w Krakowie. Uczniowie stanęli na Placu Jana Matejki będącym kiedyś rynkiem miasta bez murów nazwanego Florencją lub Kleparzem.

na Placu Matejki Jan Matejko

Barbakan odsłonił cztery poziomy pozycji strzelniczych, na ulicy Floriańskiej dzieci obserwowały godła domów i hotelu poznając historię ich powstania. Zobaczyły też łańcuchy przy kamienicach, których rozciągnięcie miało zatrzymać pędzące tatarskie hordy.

przed Barbakanem przed ratuszem na dziedzińcu Collegium Maius

Okazało się również, że znany wszystkim Kościół Mariacki stoi prosto, a krzywo wytyczono średniowieczny rynek.

dyby kule magdeburskie kule magdeburskie

Pod Ratuszową Wieżą uczniowie słuchali opowieści o surowym średniowiecznym prawie, a w ogrodzie profesorskim przy Collegium Maius zobaczyli zegar słoneczny, kule magdeburskie, które wytwarzają próżnię, klatkę meteorologiczną służącą do zabezpieczenia przyrządów niezbędnych do pomiarów meteorologicznych(dzięki niej można dowiedzieć się jaka pogoda była np.2 października 1877 roku) i licznik scyntylacyjny do pomiaru promieniowania kosmicznego.

licznik cyntylacyjny klatka pogodowa ogród

Ile jeszcze nieodkrytych lądów przed nami!

Dzień Pięknego Czytania

1 października w naszej szkole odbył się konkurs pokazowej lektury utworów Juliusza Słowackiego w 205 rocznicę urodzin wieszcza. Dzień Pięknego Czytania uczniów klas IV - VI otwarła pani Małgorzata Hamada, która zapoznała widownię z życiem i twórczością poety poprzez niezwykle ciekawą prezentację multimedialną.

prezentacja uczestniczka konkursu widzowie

Po jej wprowadzeniu w nastrojowej scenerii przygotowanej staraniem nieocenionych rodziców z klasy V a rozpoczął się konkurs.Uczestnicy zaprezentowali poziom umiejętności interpretacyjnych, więc jury miało niełatwe zadanie, by wyłonić najlepszych. Ostatecznie laury zwycięzcom przyznano:

Klasy IV-V

Klasy VI

Od tabliczki po e-booki

30 września 2014 r. uczniowie klasy II a wybrali się do Opactwa Benedyktynów w Tyńcu, wyróżnionego certyfikatem „Miejsce przyjazne maluchom”. Ten wyjątkowy klasztor położony jest z daleka od ruchliwych i gwarnych ulic, u stóp Wisły.

na warsztatach na warsztatach na warsztatach

Uczniowie uczestniczyli w warsztacie poświęconym tajnikom pracy średniowiecznego skryby i iluminatora, ale również historii książki od zwojów i tabliczek po wynalezienie druku. Zwiedzając klasztorne lapidarium, oglądając prezentację multimedialną przekonali się jak długi proces prowadził do powstania współczesnej książki. W czasie warsztatów plastycznych spróbowali sami wcielić się w trudną rolę skryby i za pomocą gęsiego pióra kreślili inicjały.

w lapidorium na warsztatach przed wejściem na warsztaty

Warsztat edukacyjny nosił tytuł „Od tabliczki po e-booki, czyli historia książki” i był nagrodą za zwycięstwo w konkursie „Rajcuś” w ubiegłym roku szkolnym.

"Gadające głowy"

29 września klasa Ia brała udział w warsztatach Sztukolotnia pt."Gadające głowy" organizowane przez Śródmiejski Ośrodek Kultury.

na warsztatach na warsztatach na warsztatach na warsztatach

Dzieci poznały różne znaki interpunkcyjne, które potem w sposób twórczy wykorzystywały w swoich pracach-układały z nich pociąg, "buźki", domki, a potem doklejając je do maski tworzyły niepowtarzalne "twarze".

na warsztatach na warsztatach na warsztatach

Jesteśmy bezpieczni na drodze

25 września uczniowie z klas pierwszych i drugich uczestniczyli w spotkaniach z przedstawicielami Straży Miejskiej. Pan i Pani Strażnik opowiadali o tym, jak bezpiecznie poruszać się po ulicy, co robić, a czego w żadnym razie robić nie należy.

spotkanie ze Strażnikiem spotkanie ze Strażnikiem spotkanie ze Strażnikiem

Uczniowie klas drugich wykazali się dużą wiedzą na ten temat, a w szczególności znajomością znaków drogowych.

W Beskidzie Sądeckim

logo pttk Podróżnik

21 września 2014 roku Koło PTTK "Podróżnik" zdobyło szczyt Bereśnik w Beskidzie Sądeckim. Mimo trudności pogodowych wszystko udało się bardzo dobrze.

w muzeum przed schroniskiem widok na góry

Kiedy padał deszcz, zwiedzaliśmy Muzeum Pienińskie w Szlachtowej, a kiedy ustał, szybko weszliśmy na szczyt i napawaliśmy się pięknymi widokami. Za dwa tygodnie zakończenie sezonu turystycznego,tradycyjnie na Hali Krupowej.

Sprzątanie świata 2014

19 września dzieci z klas II b i III a zdecydowały się wziąć udział w akcji sprzątania Lasku Wolskiego. W foliowych rękawicach, z żółtymi wielkimi worami wyruszyły na trasy. A po drodze: papiery, puszki, butelki, foliowe worki i woreczki. Śmieci szybko znikały, a las piękniał i piękniał...

w lesie w lesie w lesie

W nagrodę obie klasy zwiedziły zoo. Mali przyjaciele przyrody zobaczyli żyrafy, słonie, małego pustynnego fenka i jeszcze wielu innych przedstawicieli królestwa zwierząt. W mini zoo karmili osiołki, lamy i koniki.

grzyby w lesie żyrafa w zoo w lesie

A pogoda była przepiękna...I czas tak szybko płynął.

w Lasku Wolskim w zoo w zoo

Mali Ratownicy

9 września w klasie II a, a 12 września w klasie II b odbyły się czterogodzinne zajęcia "Mały Ratownik". Dzieci obejrzały prezentacje multimedialną przedstawiającą sposoby postępowania w razie wypadku i udzielania pierwszej pomocy.

zajęcia z pierwszej pomocy zajęcia z pierwszej pomocy

Pracując w grupach uczyły się praktycznie jak opatrywać rany, układać poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, a także wykonywać masaż serca i sztuczne oddychanie. Na zakończenie szkolenia odbył się konkurs z nagrodami, po którym wszyscy otrzymali dyplomy i niespodzianki.

zajęcia z pierwszej pomocy zajęcia z pierwszej pomocy

Teraz już wiemy, że numery 997, 998, 999 i 112 to nie są zwykłe cyferki.

W Gorcach

logo pptk Podróżnik

Już 7 września byliśmy na górskiej wędrówce ze Szkolnym Kołem PTTK "Podróżnik". Tym razem zdobyliśmy szczyt Lubań w Gorcach. Wycieczka zakończyła się wspólny grillowaniem w gościnnym gospodarstwie we wsi Grywałd. Z niecierpliwością czekamy na następną górską wyprawę...

na wycieczce na wycieczce na wycieczce

W Krainie Robotów

5 września dzieci z klas 0-III uczestniczyły w praktycznych warsztatach budowania robotów.Wykorzystując klocki lego, koła zębate i silniczki, uczniowie zbudowali dwa kolorowe ptaszki, które zaprogramowano w taki sposób, aby kręciły się i wydawały dźwięki.

roboty budowanie robotów gotowy robot

Wszystkie bez wyjątku dzieci zostały zajęciami zauroczone, a skupienia i precyzji mógłby im pozazdrościć niejeden dorosły:). Ależ było ciekawie!

budowanie robotów budowanie robotów gotowy robot

Już po wakacjach...

1 września szkoła znów wypełniła się gwarem i śmiechem. Po dwumiesięcznej przerwie rozpoczął się nowy rok szkolny 2014/2015.

poczet sztandarowy uczniowie uczniowie

Dziewczynki i chłopcy w galowych strojach przybyli do szkolnej auli, aby spotkać się ze swoimi koleżankami i kolegami, zawrzeć nowe znajomości, a w ciągu roku pogłębić swoją wiedzę i zdobyć nowe umiejętności. Pani Dyrektor powitała dzieci serdecznie i życzyła wszystkim zapału, wytrwałości i sukcesów.


Szkoła Podstawowa nr 7 im.Wojska Polskiego 31-139 Kraków ul.Spasowskiego 8 tel/fax 12 633 74 42