pulsujące słoneczko
chłopiec z jabłkiem

szkola@sp7.pl

małpa

Każde dziecko otaczamy szczególną troską, wykazując dbałość o jego wszechstronny i harmonijny rozwój intelektualny,emocjonalny, moralny i fizyczny.

logo programu kapitał ludzki logo logo logo uczeń obywatelowoce logo logo akcji

2015/2016

ŚDM w "nas 7ej Siódemce"

prysznice flagi prysznice

miejsce noclegu mioejsce noclegu

Żegnaj szkoło, witajcie wakacje

23 i 24 czerwca społeczność "nas 7ej Siódemki" zakończyła kolejny rok szkolny. Starsi koledzy, z klas szóstych, przekazali sztandar szkoły wyróżniającym się uczniom z klas piątych.

przekazanie pocztu sztandarowego przekazanie pocztu sztandarowego przekazanie pocztu sztandarowego

Te ostatnie dwa dni to był czas podsumowań, ciepłych słów i zachęty do wysiłku w przyszłym roku, wpisy do "Złotej Księgi", nagrody książkowe i rzeczowe, i oczywiście... Świadectwa.

nagrody nagrody nagrody

W przeddzień zakończenia roku szkolnego uczennice i uczniowie z klas V a i III b przygotowali pożegnalne akademie, pełne okolicznościowych tekstów i wesołych piosenek.

występ występ występ

Bezpiecznych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu!

Niezwykłe spotkanie autorskie

17 czerwca mogliśmy obejrzeć przedstawienie w wykonaniu uczniów klas: IVa, Va i Vb, które było podsumowaniem całorocznej innowacji „Teraz pora, by poznać autora”. Na szkolnej scenie rozegrały się dziwne wydarzenia.

przedstawienie przedstawienie przedstawienie

Czytelnicy, którzy przyszli na spotkanie autorskie z Andrzejem Maleszką, nieoczekiwanie za sprawą magicznego krzesła przenieśli się w wiek XIX. W ten sposób zdobyli autograf Marka Twaina oraz uprzedzili Henryka Sienkiewicza o czekającej go w przyszłości Nagrodzie Nobla. Podróż w czasie i przestrzeni przy pomocy czerwonego krzesła sprawiła dzieciom wiele niespodzianek. Zamiast trafić do Legolandu spotkały się w Danii z...

Aby dowiedzieć się z kim spotkały się dzieci w Danii przenieś się do migająca strzałkaBiblioteki

Kopalnia Soli w Bochni nocą!

15 czerwca 2016 r. klasy II a, II c i III a wybrały się na nocny pobyt w Kopalni Bochnia. Spod szkoły wyruszyła bardzo liczna grupa uczniów obciążonych plecakami z prowiantem, piżamami, śpiworami i przyborami toaletowymi. Wszyscy byli bardzo podekscytowani - dla większości była to pierwsza wyprawa i nocowanie poza domem bez Rodziców!

na stacji kolejowej w Kopalni w Kopalni

Kiedy zjechaliśmy 250 metrów pod ziemię, wyruszyliśmy zwiedzać Kopalnię, oprócz przeprawy łódkami i jazdy pociągiem przeniesieni zostaliśmy w czasy Średniowiecza. Dowiedzieliśmy się, jak wyglądała praca górników i jak wydobywano sól.

w Kopalni w Kopalni w Kopalni

Mieliśmy okazję „posłuchać i zobaczyć” księcia Bolesława Wstydliwego i Cystersów, którzy wtedy tu pracowali. Mieliśmy też czas na zabawę na podziemnym boisku oraz dyskotekę…do północy! Gdy nadeszła pora spania wszyscy bez protestów umyli zęby, założyli piżamy i położyli się spać.

w Kopalni w Kopalni w Kopalni w Kopalni

Krótka była to noc - już o 7:00 zjedliśmy śniadanie, a potem wyjechaliśmy na powierzchnię. Ta wyprawa, to była fantastyczna przygoda, która na długo pozostanie w naszej pamięci.

Na Magurki i Trzy Korony

logo szkolnego koła

W dniach 11 i 12 czerwca 2016 roku pierwszy raz członkowie Szkolnego Koła PTTK "Podróżnik" uczestniczyli w dwudniowym wypadzie w Gorce i Pieniny. W pierwszym dniu w drodze na Magurki odwiedziliśmy ścieżkę edukacyjną potoku Jaszcze gdzie podczas II wojny światowej rozbił się samolot Liberator. Wieczorem zwiedziliśmy zabytkowy kościół w Grywałdzie i tam też mieliśmy nocleg u bardzo gościnnych gospodarzy.

na wieży widokowej kościółek samolot Liberator

W drugim dniu po obfitym śniadaniu, zaopatrzeni w świeżo zrobione sery i inny prowiant ruszyliśmy w Pieniny...

posiłek widokposiłek

Naszym celem były Trzy Korony ze wspaniałymi widokami. Finałem tegorocznych wypraw były lody w Krościenku.

na szczycie przełom Dunajca uczestnicy wycieczki

Bardzo zahartowani już myślimy o wyprawie 10 września na królową Beskidów- Babią Górę. Zapraszamy!!!

Z ostatniej chwili

bębenek

Jan Tarnawski, uczeń klasy VI a, został LAUREATEM VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy Bliskich i losy Dalekich - życie Polaków w latach 1914 - 1989”. Gratulujemy!

Łąka pełna smaków

7 czerwca dzieci z klas I a, I b, II b wyruszyły w podróż na Zaczarowane Wzgórze. Czekali tam na nich animatorzy, którzy wykorzystując kolorową chustę rozbawili i uaktywnili całą grupę.

zaczarowane wzgórze zabawy z chustą zabawy z chustą

Pan, który z przyrodą jest za pan brat, opowiadał o dźwiękach wydawanych przez ptaki (kilka skrzydlatych gości zwabił w pobliże), o owadach żyjących na łące, pokazał dzieciom opuszczone gniazdo sikorek i nauczył piosenki o misiu, który bardzo lubił miód..

lekcja przyrody ekcja przyrody lekcja przyrody

Dziewczynki i chłopcy mieli również okazję przygotować bułeczki o wymyślonym przez siebie kształcie oraz uaktywnić wszystkie zmysły, aby za ich pomocą zidentyfikować ukryte w koszu owoce i warzywa.

lekcja przyrody ekcja przyrody bułeczki

Każda z grup udała się także do mini zoo, aby nauczyć sie karmić i nakarmić mieszkające w nim zwierzęta

lekcja przyrody ekcja przyrody lekcja przyrody lkogut

Uczniowie odbyli przejażdżkę na koniach, stworzyli też ich rysunkowy portret.

kiełbaski na koniu w kasku na koniu

Zjedli pyszne kiełbaski i skorzystali z placu zabaw, na którym skakali, zjeżdżali i świeżym powietrzem oddychali.

na placu zabaw na placu zabaw na placu zabaw

Uczeń - Obywatel

5 czerwca, w sali obrad Urzędu Miasta Krakowa, odbyło się uroczyste zakończenie projekt edukacyjnego Uczeń – Obywatel. Nagrody dla zwycięzców i wyróżnionych w konkursie na Prezentację wyborczą oraz w konkursie Wiedzy o Samorządzie krakowskim wręczał Przewodniczący Rady Miasta Krakowa pan Bogusław Kośmider.

w Urzędzie Miasta w Urzędzie Miasta

Olga Pabisek otrzymała wyróżnienie w konkursie na najlepszą Prezentację wyborczą, Zuzia Iwan i Janek Trzciński wyróżnienie w konkursie Wiedzy. Nowością było, nagrodzenie w tym roku szkolnym, pamiątkowym dyplomem sztabu wyborczego kandydatów na radnych. Gratulujemy.

Święto Sportu Szkolnego

3 czerwca cała społeczność szkolna wybrała się na stadion, aby zmagać się w sportowej walce, ćwiczyć swój charakter i cieszyć z odniesionych sukcesów.

na stadionie na stadionie na stadionie

Dzieci rywalizowały ze sobą w wielu konkurencjach: grach i zabawach, skoku w dal, biegach na 60 metrów, w dwóch ogniach, siatkówce i oczywiście... w piłce nożnej.

na stadionie na stadionie na stadionie

I choć nie wszystkim udało się zdobyć wymarzone laury, to wszyscy mogli poczuć sportowego ducha.

medale

W odwiedzinach...u koni

To był wspaniały Dzień Dziecka dla uczniów z klasy III a. Spędzili go w stajni w Węgrzcach dzięki uprzejmości jej właścicieli i wspaniałej mamie p. Annie Tusiewicz. Pod jej czujnym okiem dosiadali konia, niektórzy pierwszy raz w życiu. Uczniowie uczyli się je czyścić, obserwowali też pracę kowala.

w Węgrzcach w Węgrzcach

Dowiedzieli się również ile trzeba wiedzieć i umieć, aby prawidłowo konia osiodłać.

w Węgrzcach w Węgrzcach

A kiełbaski pieczone na ruszcie smakowały jak nigdy.

W Ćwierćlandzie

1 czerwca, na jeden dzień, dzieci z klasy I a zamieszkały w Ćwierćlandzie.

w Ćwierćlandzie w Ćwierćlandzie w Ćwierćlandzie

To okrągłe jak naleśnik państwo składa się z czterech części: Krainy Czerwonej, Żółtej, Niebieskiej i Zielonej. Mieszkają w nich jednobarwne dzieci i jednobarwni rodzice.

w Ćwierćlandzie w Ćwierćlandzie w Ćwierćlandzie

Kolorowi mieszkańcy Ćwierćlandu musieli zaznaczyć swoje granice, wymyśleć swoje stroje, hymn swojego państwa, napisać jadłospis na wesele księżniczki, oczywiście żółty, zielony, czerwony i niebieski.

w Ćwierćlandzie w Ćwierćlandzie w Ćwierćlandzie

Podczas wykonywania różnych zadań dzieci uczyły się wspólnego działania i odpowiedzialności, przełamywały lęki przed wystąpieniami publicznymi, uruchamiały swoją wyobraźnię. Na koniec stanęły przy granicach swoich państw, usunęły je i już razem zatańczyły kolorowy taniec radości!

W Muzeum Armii Krajowej

25 maja uczniowie klasy III a wybrali się do Muzeum Armii Krajowej. W tym niezwykłym wnętrzu czekało na nich zadanie, mieli zostać "Asami wywiadu". Najpierw poznali kilka faktów z dziejów Polskiego Państwa Podziemnego, z okresu II wojny światowej.

w muzeum w muzeum

Potem otrzymali kartę z zadaniami. Bardzo chętnie przystąpili do ich wykonania. Zaangażowanie uczniów zostało nagrodzone, a satysfakcja ogromna.

w muzeum w muzeum w muzeum

Gramy, bawimy się i uczymy. Turniej wiedzy o autorach „Jeden z dziesięciu”.

Przez cały rok szkolny uczyliśmy się baczniej zwracać uwagę na autorów książek, poznawaliśmy ciekawostki z ich życia oraz twórczość. Sami robiliśmy ilustrowane słowniki pisarzy i wiemy teraz z jakiego kraju autor pochodzi, co napisał, kiedy żył (czy nadal żyje?), co go pasjonowało, jak wyglądało jego życie, w jakich innych zawodach pracował i jak daleko sięga jego sława.

konkurs konkurs konkurs

Dowiedzieliśmy się też kto i komu może przyznać Order Uśmiechu, za co dostaje się Medal Andersena i jaką rangę ma Nagroda Nobla. Aby sprawdzić, co zapamiętaliśmy, a także uświadomić sobie jak dużo wiemy i czego … jeszcze nie wiemy, wzięliśmy udział w turnieju.

konkurs konkurs konkurs

25 maja 2016 r. w grze zmagało się dziesięciu odważnych z klas V-VI, a 30 maja dziesięciu równie odważnych z klas IV.

konkurs konkurs laureaci

W I etapie każdy uczestnik miał trzy szanse, które tracił za złą odpowiedź. Czas odmierzany był specjalna klepsydrą. Walka trwała dotąd, aż na placu boju pozostało tylko trzech finalistów z co najmniej jedną szansą. W II etapie gracze zdobywali punkty za każdą dobrą odpowiedź, a za błędną tracili. Ci, którzy byli obserwatorami, również dobrze się bawili i z pewnością sporo nauczyli od graczy, którzy wykazali się rzeczywiście imponującą wiedzą.

konkurs konkurs konkurs

W klasach czwartych wygrała Anastazja Policht, zaszczytne II miejsce zdobyła Zuzia Krętkowska, a III miejsce zajął Maks Meus - wszyscy z klasy IVa.

W klasach starszych zwyciężyła Julia Franaszek z VI b, II miejsce z bardzo wysokim wynikiem zajęła Olga Pabisek z V a, a III miejsce Róża Kwiecińska także z Va. Gratulujemy.

Na Koziarz

logo szkolnego koła

21 maja 2016 członkowie koła PTTK uczestniczyli w wyprawie na Koziarz w Beskidzie Sądeckim. Wyprawa była bardzo wymagająca, ale pogoda wspaniała.

wycieczka na Koziarz wycieczka na Koziarz wycieczka na Koziarz

Na szczycie czekała nas wieża widokowa, a z niej wspaniałe widoki...

wycieczka na Koziarz wycieczka na Koziarz wycieczka na Koziarz

A przyroda już w pełni obudzona po zimie...

wycieczka na Koziarz wycieczka na Koziarz wycieczka na Koziarz

Na końcu spotkała nas niespodzianka: tradycyjne lody w Krościenku nad Dunajcem...

Gady z szuflady

20 maja do naszej szkoły przybyły dzieci z przedszkola przy ul. Łobzowskiej. Odwiedziły klasę II a, bibliotekę oraz pracownię komputerową. Klasa II a przygotowała krótkie przedstawienie pt."Gady z szuflady", kolorowanki i puzzle dotyczące dinozaurów.

występ dla przedszkolaków występ dla przedszkolaków

Przedszkolaki brały aktywny udział w rozmowie i zajęciach.Na zakończenie każdy otrzymał pamiątkowy dyplom i odblask, zabrali ze sobą swoje pokolorowane obrazki z dinozaurami.

Zdobyliśmy tytuł Teatromaniaka!

logo Groteski

Przez cały rok szkolny klasa I a uczęszczała na spektakle teatralne przygotowane przez aktorów teatru "Groteska". I oto na koniec otrzymaliśmy dyplomy Teatromaniaka, które są dowodem na to,
że teatr ten znamy i kochamy. I innym polecamy:).

dzieci dyplomy

W towarzystwie Pana Brzechwy

logo Groteski

13 maja klasa I a uczestniczyła w barwnym, radosnym i rozśpiewanym przedstawieniu teatru "Groteska" pt."Towarzystwo Pana Brzechwy". Postać głównego bohatera Pana Dropsa była tylko pretekstem, aby zabrać małą, nieco starszą i jeszcze starszą widownię w świat dziecięcej poezji Jana Brzchwy,
dobrze wszystkim znanej, a przecież wciąż na nowo odkrywanej.

afisz afisz

Mieliśmy okazję usłyszeć w mistrzowskim wykonaniu i interpretacji "Żabę", "Żuka", "Żurawia i Czaplę", "Dziurę w moście" i jeszcze wiele, wiele innych utworów.

Tropem średniowiecznego samorządu

10 maja uczestniczyliśmy w spacerze po okolicach Rynku krakowskiego, poznając czasy powstania średniowiecznego samorządu. Spacer rozpoczęliśmy na placu Mariackim, a zakończyliśmy przy pomniku pierwszego Prezydenta Miasta Krakowa, Józefa Dietla. Zapoznaliśmy się ze średniowieczną przysięgą rajców, którą na prośbę Pani przewodnik przeczytała Olga.

wycieczka po Krakowie wycieczka po Krakowie

Poznaliśmy też, nieznane nam do tej pory fakty historyczne dotyczące Krakowa m.in. o tym, że bogaci mieszczanie opłacali wykonanie ołtarza przez Wita Stwosza, a ostatnia rata dla twórcy wynosiła tyle ile roczny budżet miasta Krakowa. Mamy nadzieję, że wszyscy wiedzą, że Ołtarz Wita Stwosza znajduje się w Kościele Mariackim i od czasów średniowiecza jest świetną wizytówką Krakowa.

wycieczka po Krakowie wycieczka po Krakowie

Po zakończeniu spaceru, w świetnych humorach powracaliśmy do szkoły. Na Rynku czekała na nas „liczna” niespodzianka. Spotkaliśmy się bowiem z naszymi młodszymi kolegami i koleżankami z klasy I a, którzy podobnie jak i my uczestniczyli w ciekawych warsztatach.

Niedługo koniec Ucznia-Obywatela, bo już 23 maja odbędzie się Konkurs Wiedzy o Samorządzie krakowskim. Naszą szkołę będą reprezentować: Zuzia Iwan, Rebeka Sady i Janek Trzciński. Będziemy trzymać za Nich kciuki !!!

Co nam się podoba, czego się wstydzimy, o czym marzymy w Krakowie?

9 i 10 maja klasy I b i I a udały się na spacer, aby poznawć historię naszego pięknego, starego grodu.

pod Barbakanem pod Barbakanem - szyja w Bramie Floriańskiej

Podzielone na grupy dzieci wykonywały po drodze najróżniejsze zadania: "szyją" przedostały się do Bramy Floriańskiej i poznały patrona strażaków czyli św. Floriana, znalazły Dom Jana Matejki, kamienicę "Pod Wiewiórką", "Pod Dzwonami", "Pod Różą" i "Pod Murzynami".

dom Jana Matejki dom Jana Matejki Pod Wiewiórką Pod Różą Pod Murzyny

Dzieci odwiedziły także Sukiennice oraz okolice kościółka św. Wojciecha, a podczas odpoczynku spotkały klasę V a, która także zwiedzała Kraków w ramach projektu edukacyjnego "Uczeń Obywatel"

w Rynku w Rynku w Rynku

Weszły na Ratuszową Wieżę gdzie obradowali kiedyś rajcowie.

w Rynku widok z Ratuszowej Wieży Wieża Ratuszowa

Rozglądając się dokoła i notując w głowach plusy i minusy miasta, w którym żyją udały się do magistratu gdzie obradują dzisiejsi radni Krakowa.

Magistrat Magistrat Magistrat

Patriotyczna Siódemka

29 kwietnia uczniowie z klas VI b i V a przygotowali patriotyczną akademię z okazji 175 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja .

uroczystość 3 maja uroczystość 3 maja uroczystość 3 maja

Nasza społeczność szkolna za sprawą młodych artystów przeniosła się do 1791 roku, do jednego z dworów szlacheckich, w którym to szlachta rozprawiała o sytuacji kraju i o tym, co działo się w Warszawie podczas uchwalenia ustawy. Przedstawiciele różnych stanów przybliżyli również poszczególne uchwały pierwszej konstytucji w Europie.

uroczystość 3 maja uroczystość 3 maja uroczystość 3 maja

Wraz zaproszonym muzykiem panem Lucjanem Trojanem wszyscy odśpiewali kilka patriotycznych pieśni, które wprowadziły wszystkich w uroczysty i odświętny nastrój.

uroczystość 3 maja uroczystość 3 maja uroczystość 3 maja

Z ostatniej chwili

bębenek

Jan Tarnawski, uczeń klasy VI a, zakwalifikował się do etapu ogólnopolskiego, Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy Bliskich i losy Dalekich - życie Polaków w latach 1914 - 1989”. Z województwa małopolskiego awansowało tylko trzech uczniów, a wśród nich Jasiek! Gratulujemy!

Dziś czerwony króluje i energią obsypuje

gruszkagruszkagruszka

29 kwietnia za przyczyną czerwonego koloru zrobiło się w naszych klasach bardzo energetycznie. Pomidory, rzodkiewki, buraki, truskawki, żurawina, maliny zagościły na naszych ławkach.

dzień czerwony dzień czerwony dzień czerwony

Zjadaliśmy je ze smakiem, bo nie tylko są smaczne, ale i zdrowe.

dzień czerwony dzień czerwony dzień czerwony

Sładniki zawarte w czerwonych warzywach i owocach bardzo dobrze wpływają na nasze serce i cały układ krwionośny, oczyszczają krew, uodporniają, pomagaja zwalczyć chorobę.

bębenek "Laur Olimpijski" dla naszych uczniów!

Z satysfakcją informujemy, że 28 kwietnia 2016 r. w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa nasi uczniowie Wiktoria Górska, Jan Tarnawski i absolwentka Gabriela Kordylewska zostali wyróżnieni „Laurem Olimpijskim” za szczególne osiągnięcia w konkursach, olimpiadach przedmiotowych w roku szkolnym 2014/2015.

sala obrad na gali na gali

Z rąk pani wiceprezydent otrzymali pamiątkowy album oraz bon na zakup książek. Gratulujemy osiągnięć.

Wieliczka to nie tylko kopalnia

28 kwietnia klasa II a i II c były na wycieczce w Wieliczce. Jechaliśmy pociągiem, niektórzy z nas pierwszy raz. W Zamku Żupnym mieliśmy ciekawe warsztaty pt. "Rycerze".

na stacji w muzeum w muzeum w muzeum

Dowiedzieliśmy się, że chłopiec który miał być rycerzem przygotowywał się do tej roli już od 7 roku życia. Najpierw jako paź uczył się wytrwałości, cierpliwości, pomagania i usługiwania innym oraz czytania. Dopiero, gdy był giermkiem pobierał lekcje jazdy konnej i sztuki walki.

w muzeum w muzeum

Pomagał rycerzowi ubierać zbroje, chodził z nim na pole walki i pilnował, żeby nie zginął. Dopiero, gdy wykazał się niezwykłym męstwem sam był pasowany na rycerza. Mierząc zbroje i hełm przekonaliśmy się, że była ona niezwykle ciężka.

w muzeum przed muzeum przed muzeum przed muzeum

Po warsztatach zwiedzaliśmy Muzeum Żup Solnych, w którym szczególnie spodobała nam się sala z przepięknymi solniczkami o wymyślnych kształtach i różnej wilkości, wykonanymi ze srebra, złota, porcelany, a nawet drewna. Następnie udaliśmy się na spacer do otwartych od 2014 roku Tężni zasilanych solanką z wielickiej kopalni. Mikroklimat tu powstały pomaga leczyć choroby układu oddechowego.

tężnia tężnia

Na koniec odwiedziliśmy Rynek Górny w Wieliczce, gdzie znajduje się malowidło uliczne 3D pt. "Solny Świat" wykonane przez Ryszarda Paprockiego. "Solny świat" w Wieliczce jest obecnie największym malowidłem 3D
w Polsce
i prawdopodobnie drugim w świecie po londyńskim obrazie " Reebok CrossFit : 3D Street Art".

Z kotem w roli głównej

logo akcji

27 kwietnia klasa III a po raz kolejny wybrała sie na zwiedzanie skarbów ukrytych w krakowskich muzeach. Tym razem była to muzealna lekcja przyrody " Walka koguta z kotem" w Ośrodku Kultury Europejskiej EUROPEUM w ramach akcji "Kultura Dostępna 2016" dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

w muzeum w muzeum w muzeum

W urokliwym budynku dawnego spichlerza uczniowie oglądali obrazy i rzeźby. Rozwiązywali ciekawe zagadki, podziwiali martwą naturę, pejzaże i sceny animalistyczne na wskazanych przez przewodniczkę obrazach. Na koniec sami stali się autorami obrazu z kotem w roli głównej.

Spotkanie z Rajcusiem

logo konkursu

4 kwietnia uczniowie z klasy I b, a 25 kwietnia uczniowie z klasy I a wzięli udział w warsztatach przygotowujących do konkursu o Krakowie "Rajcuś". Za pomocą czarodziejskiego zegara i wehikułu czasu dzieci cofnęły sie 500 lat i poznały Rajcusia, który ubolewał nad brudem w starym Krakowie.

warsztaty warsztaty warsztaty

Aby poprawić życie mieszkańców sam postanowił zostać jednym z rajców miejskich.

warsztaty warsztaty warsztaty

Dzieci poznały wiele trudnych słów tj. rajca, ratusz, wilkierz, magistrat, kiesa i trzos i przygotowują się, aby wziąć udział w wycieczce po Krakowie.

Z ostatniej chwili

bębenek

Z przyjemnością informujemy, że Małgorzata Jaskulska z klasy V a otrzymała wyróżnienie w małopolskim konkursie „DRZEWO RECENZJI – WARTO CZY NIE WARTO PRZECZYTAĆ…” Małgosia zrecenzowała książkę Martina Widmarka pt. ”Trzynasty gość”, uznając, że po tę powieść warto sięgnąć, do czego przekonywująco zachęcała. Gratulujemy!

książki

A my z kolei zachęcamy, by dzielić się swoimi uwagami o przeczytanych książkach na stronach naszej bibliotecznej księgi recenzentów. Przed końcem roku szkolnego wszystkie wypowiedzi wezmą udział w losowaniu nagród książkowych.

Pojedynek zimy z wiosną

logo szkolnego koła

24 kwietnia 2016 roku Szkolne Koło PTTK "Podróżnik" zainaugurowało nowy sezon turystyczny. Przy bardzo zaskakującej aurze dotarliśmy do miejsca pierwszego posiłku. Po regeneracji sił w schronisku na Starych Wierchach ruszyliśmy dalej... na Maciejową.

w schronisku zima wiosną w górach przed schroniskiem

Z zainteresowaniem obserwowaliśmy pierwiosnki i kaczeńce wystające spod śniegu - pojedynek zimy z wiosną.

pierwiosnki pod śniegiem kaczeńce pod śniegiem

Już czekamy na następną, tym razem wiosenną wyprawę.

Dzień Ziemi

Od 1970 roku na całym świecie 22 kwietnia obchodzony jest jako Dzień Ziemi.

pokaz pokaz pokaz

Dlatego właśnie dzisiaj, dla uczniów klas IV - VI zorganizowano w naszej szkole pokaz Eco mody.

pokaz pokaz pokaz

Okazało się, że papier, folia czy nakrętki mogą być idealnym materiałem na wykonanie niesamowitej kreacji.

pokaz pokaz pokaz

Pokaz dostarczył dużo wrażeń i pozytywnych emocji wszystkim uczestnikom.

Wyborcze zmagania

19 kwietnia wzięliśmy udział w kolejnym spotkaniu Uczeń-Obywatel, które odbyło się w sali obrad w Urzędzie Miasta. Celem spotkania było wyłonienie najlepszej prezentacji wyborczej, przygotowanej przez uczniów krakowskich szkół.

prezentacja prezentacja prezentacja

Naszą kandydatką na Radną Miasta Krakowa była Olga Pabisek. Olga przygotowała baner wyborczy, ulotki, prezentację multimedialną oraz ciekawy program. Zajęła IV miejsce. Gratulujemy.

Z ostatniej chwili

bębenek logo konkursu

Finał XI edycji Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Krakowie "Krakusek".

Do finału przystąpiło 176 uczestników. Wyróżnienie II stopnia - ex aequo wraz z 37 uczniami otrzymał
Igor Pyclik z klasy III b. Serdecznie gratulujemy ogromnej wiedzy i rzetelnego przygotowania.Gratulujemy również finalistce z kl. III a Oliwii Tobole.

na wawelskim wzgórzu gala na wawelskim wzgórzu

"Jeśli ktoś wyrośnie kwiatem..."

logo Groteski

19 kwietnia dzieci z klasy I a oglądając w teatrze "Groteska" spektakl "Kukuryku Słoneczniku", zastanawiały się dlaczego ten piękny kwiat naśladuje innych.

afisz afisz

Gdyby nie czujność podwórkowego Psa, mógł za to drogo zapłacić. Ale.. jak to w bajkach bywa, zło zostało ukarane. Słonecznik zyskał oddanego i mądrego przyjaciela i zrozumiał, że najlepiej być sobą.

Gala Żaczka

logo konkursu

7 kwietnia 2016 r., w Auli Collegium Maius odbyła się uroczysta Gala Żaczka, na której pojawiły się wyróżnione dzieci z klas drugich biorących udział w Konkursie "Żaczek Krakowski".

gala gala gala

Nagrody za najpiękniejsze Księgi wręczał Dyrektor Muzeum UJ prof. Krzysztof Stopka razem z p. Aleksandrą Rzońcą z Akademii Żakowskiej. Laury zdobyli wszyscy biorący udział uczniowie z naszej szkoły z klas II a i II c - poszczególne grupy zdobyły Grad Prix, zajęły I, II i III miejsce oraz wyróżnienie.

gala gala gala

Jeszcze raz gratulujemy

Przygotowania do konkursu "Żaczek" klasy II c

Nasze przygotowania do konkursu trwały ponad miesiąc. Najpierw oglądaliśmy mini spektakl o Nawojce
i o starych księgach, uczestniczyliśmy w zajęciach muzealnych w Collegium Maius oraz w wycieczce odkrywającej tajniki najstarszej uczelni - Uniwersytetu Jagiellońskiego.

przygotowania

Następnie rozpoczęliśmy naszą pracę twórczą. Przynieśliśmy różne materiały, które mogły być przydatne przy tworzeniu naszych ksiąg: tasiemki, tekturę, cekiny, stare paski, filce, skóry itp. Przeglądając przyniesione skarby rozdzieliliśmy je do trzech pudeł i postanowiliśmy zrobić trzy różne księgi: królewską, roślinną i materiałową.

przygotowania

Wykonując księgi zdobyliśmy rozległą wiedzę na temat dawnych dziejów Akademii Krakowskiej czyli dzisiejszego Uniwersytetu Jagiellońskiego, oraz sposobów pisania starych ksiąg. Nauczyliśmy się sami robić papier czerpany, gruntować płótno do malowania, posługiwać się techniką decoupagu, malować farbami akrylowymi. Staraliśmy się wykorzystać każdy ścinek papieru, materiału i ciekawie łączyć techniki. Byliśmy cierpliwi i wytrwali jak benedyktyńscy mnisi. Utrwalaliśmy umiejętność współpracy w grupie, pomagania sobie. Ponieważ wiedza ta została przez nas przyswojona w działaniu to zapewne długo z nami pozostanie.

Królowa Śniegu

1 kwietnia uczennice ze Szkoły Podstawowej „Źródło” wystąpiły na deskach naszej sceny w charytatywnym przedstawieniu teatralno-baletowym „Królowa Śniegu”.

przedstawienie przedstawienie przedstawienie przedstawienie

Ze spektaklem artystki zmierzyły się tego dnia trzykrotnie. Tremę i emocje przegoniły uśmiechy widzów. Pierwsze dwa występy oglądali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7, którzy przedstawienia przyjęli serdecznie i entuzjastycznie. Trzeci występ podziwiali rodzice.

przedstawienie przedstawienie przedstawienie

Uczennice wraz z nauczycielkami bardzo dziękują za hojność! Łącznie zebrano 1669 zł, w tym uczniowie SP 7 ofiarowali 426 zł!

przedstawienie przedstawienie

Dochód ze spektaklu przeznaczony został na Hospicjum św. Łazarza.

Z ostatniej chwili

bębenek logo konkursu

Jury konkursu "Żaczek Krakowski 2015/2016" przyznało następujące nagrody:

GRAND PRIX

nagrodzona księga nagrodzona księga nagrodzona księga nagrodzona księga

I MIEJSCE

nagrodzona księga nagrodzona księga nagrodzona księga nagrodzona księga

II MIEJSCE

nagrodzona księga nagrodzona księga nagrodzona księga nagrodzona księga

III MIEJSCE – ex aequo

WYRÓŻNIENIE:

Jury postanowiło nagrodzić także nasze Panie Nauczycielki, które nadesłały swoje relacje:

Serdecznie gratulujemy!!!

W poszukiwaniu Baltazara Gąbki

logo Groteski

31 marca klasa I b była w teatrze "Groteska" na spektaklu muzycznym pt. "Porwanie Baltazara Gąbki czyli Smok & Roll".

afisz

Awanturnicza historia detektywistyczna pełna była grozy i humoru. Tajemnicze zniknięcie wielkiego naukowca i bliżej niezidentyfikowane porwanie poprowadziły dzieci ku wielkiej wyprawie w nieznane.

Dziś w zielone gramy, bo zdrowie kochamy

gruszkagruszkagruszka

31 marca w naszych klasach królował kolor zielony. Zielone były bluzki, spodne, swetry, zielone skarpetki, buty i apaszki.

zielony dzień zielony dzień zielony dzień

Ale także zielone były warzywa i owoce przyniesione do szkoły. Jest w nich wiele witaminy C i magnezu.

zielony dzień zielony dzień zielony dzień

Swój kolor zawdzięczają chlorofilowi, który wspomaga procesy oczyszczania organizmu - nazywany jest krwia roślin. Wspomaga wątrobę i zapobiega chorobom oczu.

zielony dzień zielony dzień zielony dzień

Grasz w zielone? Gram w zielone!

Jej i Jego portret

Pod koniec marca klasa V a przygotowała niezwykłą wystawę w ramach projektu: Współczesne inspiracje malarstwem - drama na lekcjach języka polskiego.

portrety model portrety model

Na uroczystym wernisażu zaproszeni goście: uczniowie młodszych klas oraz studentki polonistyki UJ wraz ze swym opiekunem, nie tylko podziwiali efekty pracy czyli zdjęcia inspirowane portretami sławnych malarzy, ale mogli też posłuchać w jaki sposób piątoklasiści przygotowywali się do pozowania oraz wchodzili w rolę modeli z dzieł sztuki.

model model model

Dla wszystkich było to niezapomniane spotkanie ze sztuką.

Wielkanoc, Wielkanoc

23 marca uczniowie klasy III a zaprezentowali przedstawienie o tematyce wiosenno-świątecznej. Na scenie pojawiały się kolejne postacie zwiastujące nadejście wiosny, uczennice z bukietami kwiatów, Marzanna, promyk słońca i wreszcie sama wiosna, którą dzieci powitały piosenką.

przedstawienie przedstawienie przedstawienie

Potem uczniowie przypomnieli o zwyczajach związanych z Wielkanocą. Dziewczynki zatańczyły i zaśpiewały piosenkę o " Dyngusie", a niesforni chłopcy próbowali oblać wodą zaproszonych gości.

przedstawienie przedstawienie przedstawienie

Na zakończenie pani dyrektor rozdała nagrody dla zwycięzców konkursów, które zostały już rozstrzygnięte.

rozdanie nagród rozdanie nagród rozdanie nagród

"Czego się Jaś nie nauczy ..."

18 marca 2016 roku dzieci z klas młodszych po raz kolejny spotkały się z ratownikami medycznymi, aby doskonalić umiejętności udzielania pierwszej pomocy.

warsztaty warsztaty warsztaty

Uczniowie przypomnieli sobie co powiedzieć dzwoniąc po pomoc, na swoich misiach ćwiczyli masaż serca, uczyli się jak bezpiecznie ułożyć człowieka poszkodowanego, jak zabandażować rękę lub nogę i jak unieruchomić uszkodzone ramię.

warsztaty warsztaty warsztaty

„Wycieczka szlakiem legend”

Zabawnym i ciekawym przedstawieniem o tym tytule, przygotowanym przez uczestników koła bibliotecznego, rozpoczęła się 18 marca uroczysta gala finałowa konkursów związanych z legendami.

przedstawienie przedstawienie przedstawienie

Przed widownią liczącą prawie 160 osób prezentowali swoje umiejętności czytania najmłodsi laureaci konkursu z klas I-III.

przedstawienie przedstawienie

Wszystkim należą się gratulacje, a zwłaszcza czwórce wspaniałych pierwszoklasistów. Największe brawa otrzymał Marcin Małotaz klasy Ia, który przeczytał fragment legendy o Popielu z niebywałą ekspresją i piękną dykcją.

przedstawienie przedstawienie uczestnicy konkursu

Podczas uroczystości mogliśmy także podziwiać ekspozycję nagrodzonych prac plastycznych uczniów
z klas I-VI oraz obejrzeliśmy prezentację multimedialną. Na zakończenie licznym laureatom zostały wręczone dyplomy i nagrody.

przedstawienie przedstawienie uczestnicy konkursu

Wszystkim raz jeszcze gratulujemy!

"To są palmy przewspaniałe..."

Jak co roku, w tygodniu poprzedzającym Palmową Niedzielę, dzieci z klas I - III, wzięły udział w świątecznym konkursie.

uczestnicy konkursu uczestnicy konkursu

Podzieleni na dwuosobowe zespoły i prowadzący ze sobą negocjacje:) uczniowie, tworzyli jeden z piękniejszych symboli nadchodzących Świąt.

uczestnicy konkursu uczestnicy konkursu uczestnicy konkursu

Pomysłów było bez liku, bo i ludzka wyobraźnia nie zna granic, a i Święta niezwykłe.

uczestnicy konkursu uczestnicy konkursu

Na baziach i bukszpanie pojawiły się bibułkowe kwiaty, kolorowe pisanki i wstążeczki, suszone trawy i żółte kurczątka. Zbliżają sie Święta.

Czy znamy zasady savoir-vivre ?

16 marca najmłodsi uczniowie naszej szkoły mieli okazję zapoznać się z zasadami dobrego wychowania. Dziewczęta i chłopcy dowiedzieli się jak należy witać się z innymi, kiedy można używać telefonu komórkowego, a kiedy bycie jego niewolnikiem może zniszczyć rodzącą się przyjaźń.

dzieci dekoracja dzieci

Dzieci wzięły także udział w małym quizie na temat zasad savoir-vivre, a wszyscy otrzymali Dyplom Młodej Damy i Młodego Gentelmana.

przedstawieniedyplomy dzieci na scenie

Spotkanie z Czerwonym Kapturkiem

logo Groteski

15 marca 2016 roku uczniowie z klasy I a popędzili do teatru "Groteska" na spotkanie z roztańczonym i rozśpiewanym Czerwonym Kapturkiem.

list reżysera program lzdjęcia

I chociaż każdy zna tę starą jak świat baśń, to kolejny raz Wilk, Babcia, Gajowy, Gil i Wiewiórka oraz oczywiście Czerwony Kapturek zaskakiwali nas mądrością i przebiegłością, smutkiem i humorem. Na szczęście jak to w prawdziwych bajkach bywa wszystko skończyło się dobrze

Tajemnice magnetyzmu

14 marca dzieci z klas I-III miały okazję zdobyć i zgłębić wiedzę na temat sił magnetycznych działających na naszym globie. Zobaczyły utrzymujący sie w powietrzu globus i długopis, kręcącego się prawie przez całą lekcję metalowego bączka, przesuwające się przedmioty, pomimo tego, że nikt ich nie dotykał.

bączek widoczne pole magnetyczne kompas

Uczniowie dowiedzieli się dlaczego dwa kawałki magnesu przyciągają się z taką siłą, że nie można ich oderwać(próbowała to zrobić cała klasa), a dwa inne wyraźnie się odpychają?

kula elektromagnes elektromagnes

W ten sposób dowiedziały się jak działa elektromagnes i gdzie ma zastosowanie? Dowiedziały sie do czego służy kompas, a dzięki opiłkom żelaza "zobaczyły" jaki kształt mają bieguny magnetyczne.

magnetyczne urządzenia magnetyczna zabawa elektromagnes

Spotkanie z poetą

29 lutego uczniowie z klas I - IV miały okazję poznać człowieka piszącego wiersze dla dzieci, pana Karola Kozłowskiego.

poeta poeta poeta

Poeta opowiadał małym słuchaczom o swoim życiu, o tematyce napisanych przez siebie książeczkach. Później rozdawał autografy i dedykacje.

Ptasie przeloty

26 lutego, w ramach zielonych lekcji przyrody spotkaliśmy się z żywymi(!) sowami: Hugo i Fioną, jastrzębiem Harrym i sokołem Flickiem.

info puchacz pokaz pokaz

Zamykając oczy mieliśmy okazję przekonać się czy słychać kiedy leci sowa (nie słychać!),

info puchacz pokaz pokaz

tworząc powietrzny korytarz z rąk zobaczyliśmy jak precyzyjny jest jastrząb, wyścigując się z sokołem doświadczyliśmy jak szybko lata, a jak powoli biega człowiek!

Białe dziś chwalimy, bo zdrowie cenimy

gruszkagruszkagruszka

25 lutego, korytarze i sale lekcyjne w naszej szkole pokryły się bielą. Ubrane na biało dzieci, przyniosły na zajęcia białe warzywa i owoce, mleko, jajka i biały ser.

białe produkty biało ubrane dzieci

Okazuje się, że zawarte w cebuli, porach, selerze, czosnku, kalafiorach, jabłkach, agreście, białych porzeczkach związki, wzmacniają odporność, regulują ciśnienie krwi i obniżają poziom cholesterolu. Mleko i jego przetwory oraz jajka, dostarczą nam białka i wapnia, tak potrzebnych dla zdrowych kości i zębów.

Z ostatniej chwili

bębenek

Oliwia Toboła i Wiktoria Górska z kl. III a oraz Laura Lisser z kl. III b, zakwalifikowały się do finału Międzyszkolnego Konkursu Czytelniczego dla uczniów klas trzecich - "Odkrywamy przygody... na kartach książek spisane". Serdecznie gratulujemy!!!

Konkurs na "Najładniejszą kartkę Walentynkową"

nagrodzone kartki

Zwyciężczyniami konkursu "Najładniejsza kartka Walentynkowa" zostały dziewczynki:

Gratulujemy !

W karnawałowych rytmach

5 lutego uczniowie z klas I-VI wzięli udział w corocznym, tradycyjnym balu odbywającym się w auli szkolnej.

indiańskie akcesoria na balu na balu na balu na balu

W balowej sali pojawiły się najróżniejsze postacie w pomysłowych strojach, niekiedy własnoręcznie zrobionych przez rodziców i nauczycieli.

na balu na balu na balu

Dzieci prowadzone przez żywiołowego i pełnego pomysłów wodzireja bawiły się wyśmienicie: tańczyła, skakały, klaskały, w klasach odpoczywały i słodkości w przerwie zjadały.

na balu na balu na balu

"Miło szaleć kiedy czas po temu". Do zobaczenia za rok.:)

Ilustrujemy legendy

W lutym znajomość legend pogłębialiśmy na dwa sposoby: podczas konkursu pięknego czytania oraz konkursu plastycznego. Ten bardzo obszerny i ciekawy temat zainspirował młodych twórców do wykonania pięknych i oryginalnych prac. Podziwiajcie!

Oto wyniki konkursu:

KLASY I

inagrodzona praca inagrodzona praca inagrodzona praca

KLASY II

inagrodzona praca inagrodzona praca inagrodzona praca

KLASY III

inagrodzona praca inagrodzona praca inagrodzona praca

KLASY IV

inagrodzona praca inagrodzona praca

Gratulujemy!

Czy łatwo być dorosłym?

logo Groteski

4 lutego klasa I a oglądała w teatrze "Groteska" spektakl pt."Trzy Świnki". Czy bycie dorosłym to sława, władza i pieniądze, czy odpowiedzialność i bezpieczeństwo?

afisz teatralny swinki

Na te niełatwe pytania próbowały znaleźć odpowiedź trzy Świnki: Kropka, Ryjek i Kwiatuszek oraz siedzące na widowni dzieci. Uczniowie zachwycili się także wartką akcją, podkreślającą nastrój muzyką, pomysłową scenografią i grą aktorów. Wrócimy tu niebawem!

Konkurs Pięknego Czytania - Legendy

Uczniowie klas I-III, którzy 3 lutego wzięli udział w konkursie pięknego czytania, musieli zaprezentować fragment wybranej legendy. Zadanie wcale nie było łatwe, teksty musiały być przeczytane płynnie i wyraźnie, a przede wszystkim z dobrą i ciekawą interpretacją.

klasa pierwsza klasa pierwsza klasa pierwsza

34 uczestników wybrało bardzo różnorodne legendy polskie „od morza do gór”, takie jak: „Ogień na Rozewiu”, „Toruńskie pierniki”, „Popiel i Piast”, „O Lechu Czechu i Rusie”, „Legenda o poznańskich koziołkach”, „Złota kaczka”, „Piosenki syrenki”, „Legenda o złej Kunegundzie”, „O Łysej Górze”, „Stopka Królowej Jadwigi”, „Smok wawelski”, „O królewnie Wandzie”, „Grota króla Łokietka” i „O Zwyrtale Muzykancie”.

klasa druga klasa druga klasa druga klasa druga

Wszystkich laureatów, którym serdecznie gratulujemy, będziemy mogli podziwiać wkrótce, podczas uroczystego występu w auli.

klasa trzecia klasa trzecia klasa trzecia

A oto wyniki Konkursu:

KLASY III

KLASY II

KLASY I

przygotowanie do konkursu nagroda

Szczególne gratulacje dla wszystkich uczestników klas pierwszych, którzy pokazali, jak ładnie i samodzielnie potrafią czytać.Są to:

Z ostatniej chwili

bębenek

Zuzanna Iwan, uczennica klasy V a, zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego konkursu przyrodniczego "Skarby przyrody i ich ochrona". Serdecznie gratulujemy!!!

Historia pewnego Żaka

logo konkursu

12 stycznia 2016 roku klasy II a i II c wzięły udział w warsztatach przygotowujących do konkursu o Krakowie "Żaczek". Na początek dzieci poznały historię młodego Żaka, który bardzo chciał się dostać na Akademię Krakowską i użył kilku forteli, aby mimo młodego wieku tam wejść.

warsztaty warsztaty warsztaty

Poznały trudne słowa: bedel, białogłowa, inicjał, inkaust, inkunabuły, iluminatorstwo. Dowiedziały się także, że pierwszą dziewczyną, która studiowała przebrana za chłopca była Nawojka.

warsztaty warsztaty

Na koniec próbowały nakreślić w powietrzu swoje inicjały.Zajęcia były ciekawe i bardo pouczające!

I znowu gramy!

Po raz 15 wzięliśmy udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.

serduszka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wśród uczniów, pracowników szkoły i rodziców przeprowadziliśmy zbiórkę pieniędzy, zorganizowaliśmy dyskotekę oraz Konkurs Wiedzy. Nagrody na konkurs dostarczyli: p.Bogdan Dyras, p.Elżbieta Pindel, p.Maria Kasina, p.Anna Stech, uczennice klasy V a : Marysia Bogusz i Agnieszka Trzeciecka i p.Beata Stech. Dodatkowo nauczyciele naszej szkoły podarowali na ten szczytny cel „Przywileje nauczycielskie”.

rozliczenie rozliczenie rozliczenie

W sumie na WOŚP przekazaliśmy 1308.84 zł. 9 stycznia 2016 roku pieniądze do Międzyszkolnego Sztabu WOŚP, znajdującego się w hotelu Kazimierz na ulicy Miodowej, zawiozła p.Stech w towarzystwie Oli Mendel i dwóch przyjaciół szkoły Olka i Maksia.

dyplom Ola

Do końca świata i jeden dzień dużej:)

A my do Betlejem

22 grudnia, dzięki niezwykle nastrojowej dekoracji, przepięknym strojom i co najważniejsze wspaniałym aktorom z klasy V b, przenieśliśmy się w miejsce, gdzie ponad dwa tysiące lat temu na świat przyszedł Boży Syn.

scena aktorzy na scenie aktorzy na scenie

Do ubogiej Szopy, za Betlejemską Gwiazdą, podążali wyrwani ze snu Pastuszkowie oraz szukający własnej drogi, niosący dary Trzej Królowie.

aktorzy na scenie aktorzy na scenie aktorzy na scenie

Widzieliśmy co rękami Żołnierzy, w obawie przed utratą tronu, zrobił Król Herod i jaką za swoje czyny poniósł karę.

Diabeł i Śmierć Król Herod aktorzy na scenie

Mieliśmy też okazję zaśpiewania pięknych polskich kolęd, które są pewnym i niecierpliwie oczekiwanym zwiastunem nadchodzących Świąt.

scena aktorzy na scenie

W klasach odbyły się uroczyste spotkania, na których łamaliśmy się opłatkiem, raczyliśmy się słodkimi wypiekami i kontynuowaliśmy trdycyjne śpiewanie.

opłatek słodkości kolędowanie

Błogosławionych Świąt i Szczęśliwego Nowego 2016 Roku.

Boże Narodzenie w Irlandii

21 grudnia dzieci z klas I - III miały możliwość zapoznania się ze świątecznymi zwyczajami panującymi na wyspie św.Patryka.

skarpety napis zwyczaje irlandzkie

Irladzkie dzieci nie spożywają na Wigilii ściśle określonych potraw, każda rodzina menu ustala sama.

św. Mikołaj świąteczny pudding christmas cracker

W dzień Bożego Narodzenia o poranku, wszyscy rozpakowują prezenty. Po uroczystym obiedzie i świątecznym puddingu dorośli i dzieci otrzymują Christmas crackers czyli tekturowe cukierki z niespodziankami w środku (papierową koroną, dowcipami, zagadkami, drobnymi prezentami).

dzieci kolorowanka dzieci

Śpiewają też kolędy.

W Pałacu, o Świętach

logo akcji

18 grudnia klasa I a gościła w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka na świątecznych warsztatach.

Madonna z Krużlowej

Wśród starych rzeźb, obrazów i ikon dzieci poszukiwały Aniołów, Stajenki z maleńkim Jezusem, św.Józefem i Bożą Matką, trzech Mędrców ze Wschodu i Pastuszków.

dzieci dzieci w muzeum

Zapoznały się z kalendarzem, poznały znaczenie słowa wigilia, a na suficie znalazły postać patrona drugiego dnia Świąt św.Szczepana.

dzieci dzieci dzieci

Wycięły i przyozdobiły gwiazdy betlejemskie, które być może zawieszą na swoich choinkach. Natomiast w drodze powrotnej wskoczyły do...czerwonej banieczki.

Konkurs wierszy w języku angielskim

18 grudnia uczniowie klas najmłodszych zmagali się z tremą w corocznym, szkolnym Konkursie Recytatorskim w języku angielskim. Do rywalizacji przystąpiło 22 uczniów. Oto wyniki konkursu:

KLASY I

KLASY II

uczestnicy konkursu

KLASY III

 • I miejsce: Oskar Popowski z kl. III b
 • II miejsce: Wiktoria Górska z kl. III a
 • III miejsce: Emilia Kwiatkowska i z kl. III a
 • Wyróżnienie: Oliwia Toboła i Patryk Hajduga z kl. III a, Igor Pyclik z kl. III b.
 • Nagroda Specjalna dla Weroniki Jaśkowiec uczennicy kl. V b

  Gratulujemy !

  Czysta woda sił nam doda

  gruszkagruszkagruszka

  17 grudnia postanowiliśmy zająć się wodą. Dzieci, ubrane tym razem na niebiesko, dowiadywały się niezwykłych rzeczy o ...zwykłej wodzie.

  dzieci informacje o wodzie dzieci

  Wypełnia ona nasze ciało w 75%, usuwa toksyczne substancje z naszego organizmu, a jej zbyt duża utrata jest niebezpieczna nie tylko dla zdrowia, ale i życia. Dlatego wodę należy pić codziennie i wiele razy dziennie.

  Wśród mumii i sarkofagów

  logo akcji

  16 grudnia uczniowie klasy IV a uczestniczyli w warsztatach o Egipcie w Muzeum Archeologicznym. Pani przewodnik z pasją opowiadała o sarkofagach, mumiach, biżuterii i innych drogocennych znaleziskach, a dzieci z ogromnym zaciekawieniem słuchały.

  na warsztatach na warsztatach na warsztatach na warsztatach na warsztatach

  Uczniowie brali też udział w warsztatach Egipski design. Zadanie polegało na namalowaniu na torbie wielokrotnego użytku znaku kojarzącego się z Egiptem. Dziewczynki i chłopcy wykazali się wielką kreatywnością, a efekty ich pracy były niesamowite.

  po warsztatach

  Bajki z morałem

  14 grudnia klasa IV a przygotowała dla swoich młodszych kolegów oraz dla swoich bliskich, piękne, pełne niespodziewanych zwrotów akcji przedstawienie pt."Bajki z morałem".

  aktorzy aktorzy aktorzy

  Na scenie pojawił sie Kowal, który wprawdzie pomógł Królowi pozbyć się srok z drzewa, ale wcale nie chciał przyobiecanej Królewny za żonę, bo ta okazała się zbyt... gadatliwa. Mogliśmy też zastanowić się nad sensem słowa "przyjaźń" widząc życzliwego i ufnego Zajączka, któremu nikt nie pomógł, gdy goniły go psy, i który ...wśród "życzliwych" przyjaciół stracił życie.

  na scenie na scenie na scenie

  Niezwykle rozbawił nas Kopciuszek, który w pięknej sukni podarowanej przez Wróżkę tańczył z wymarzonym Księciem, i który ściągając pantofelek pokazał...brudną nogę!

  na scenie na scenie na scenie

  Mogliśmy też nauczyć się dobrych manier od Uprzejmego Rycerza, który swoim taktem i grzecznością pozbył się żarłocznego Smoka. Brawo!

  Z potrzeby serca

  14 grudnia po raz piętnasty, zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy Kiermasz Świątecznych Wypieków. Akcja miała cel charytatywny.

  lista

  kiermasz ciast kiermasz ciast

  Ciasta były przepyszne:). Wszystkim serdecznie dziękujemy:).

  Choinki, choinki

  W dniach 7- 11 grudnia odbywał się w naszej szkole konkurs na najpiękniejszą choinkę.

  podczas konkursu podczas konkursu podczas konkursu podczas konkursu

  Dzieci z klas I-III wykazały się wielkim zaangażowaniem i pomysłowością. Na zajęciach wyrastały najróżniejsze, przestrzenne, bożonarodzeniowe drzewka z tektury, bibuły, piórek, filcu, a nawet... z gazety i tiulu.

  podczas konkursu podczas konkursu podczas konkursu

  W każdej klasie powiało Świętami, zaczął się czas oczekiwania.

  podczas konkursu

  Nagrodzone prace można oglądać w holu przy wyjściu ze szkoły. A pozostałe... też pięknie stroją nasze klasy.

  Podróż w czasie

  logo akcji

  10 grudnia klasa I b była na lekcji muzealnej w Domu Józefa Mehoffera. Uczniowie odbyli podróż w czasie, by dowiedzieć się jak sto lat temu żyło się na codzień dorosłym i dzieciom, jakie panowały wtedy zwyczaje, jak jadano obiady?

  w muzeum w muzeum w muzeum

  Dzieci zainteresowały się także zabawkami i sposobami spędzania wolnego czasu.

  w muzeum w muzeum w muzeum

  Na końcu narysowały wybrany mebel z tamtej epoki.

  Z ostatniej chwili

  bębenek

  Jury Konkursu „Dom i ogród moich marzeń" zakończyło tegoroczne obrady. Laureatami konkursu zostali:

  • Marianna Godyń z klasy I a
  • Maja Kisielewicz z klasy II a
  • Emilia Kwiatkowska z klasy III a
  • Nikola Wołek z klasy IV a

  laureaci muzeum laureaci

  Rozdanie nagród nastąpi 14 grudnia o godz. 12.00 w Ośrodku Dokumentacji Sztuki T. Kantora przy ulicy Nadwiślańskiej 2.

  laureaci laureaci laureaci

  Gratulujemy !

  Przesłanie od św.Mikołaja

  7 grudnia do uczniów z klasy I a przybyli niezwykli goście: pan Mikołaj, który od dziecka pomagał innym, troszeczkę złośliwy, ale o dobrym sercu elf, i... pełen ciepła i życzliwości św. Mikołaj!

  teatrzyk teatrzyk teatrzyk

  Z wielkim zaangażowaniem dzieci pomogły pani, którą spotkało nieszczęście. W nagrodę otrzymały wspaniałe prezenty, mogły też zatańczyć z uśmiechniętym elfem i oczywiście ze św.Mikołajem.

  teatrzyk spotkanie z Mikołajem spotkanie z Mikołajem

  - Pamiętajcie, pomagajcie innym - wołali goście, kiedy żegnali się z pierwszakami. Do zobaczenia za rok!

  spotkanie z Mikołajem niezapomniane spotkanie spotkanie z Mikołajem

  Radiowe prezenty

  7 grudnia 2015 r. św. Mikołaj zaprosił uczniów z klasy III b do odwiedzenia siedziby Radia Kraków. Mieliśmy możliwość zobaczenia nie tylko sali koncertowej, ale również studia nagrań, w którym program prowadziła pani Sylwia Paszkowska.

  w radiu Kraków w radiu Kraków

  Na koniec zwiedzania wspólnie zaśpiewaliśmy i nagraliśmy kolędę „Dzisiaj w Betlejem”.

  w radiu Kraków w radiu Kraków

  Cały czas był z nami i opowiadał nam o tajemnicach radia, pan Grzegorz Bernasik autor m.in. programu poświęconego zwierzętom "Klinika Zdrowego Chomika". Dziękujemy św. Mikołaju!!!

  Memory Master

  1 grudnia nasi uczniowie wzięli udział w ogólnopolskim konkursie "Memory Master".

  laureaci laureaci laureaci laureaci

  Miło nam poinformować, że:

  • laureatem II stopnia został Jan Trzciński z klasy V a,
  • laureatem III stopnia została Ewa Genew z klasy V b.

  Wyróżnienie otrzymali:

  • Zuzanna Krętkowska z klasy IV a, Mateusz Pasternak z klasy V b
   i Julia Franaszek z klasy VI b. Gratulujemy!

  Gwiazdka dla zwierzaków

  Już po raz trzynasty Samorząd Uczniowski przeprowadził na terenie szkoły akcję „Gwiazdka dla zwierzaków”, która rozpoczęła się w październiku, a zakończyła na początku grudnia.

  pies i kot zdjęcie darów dla schroniska

  tabela

  Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji, że nie był im obojętny los skrzywdzonych przez ludzi zwierząt.

  Opowieści o św. Mikołaju

  logo akcji

  1 grudnia klasa I b, a 3 grudnia klasa III a udały sie do Pałacu Biskupa Erazma Ciołka na lekcję "Opowieści o św. Mikołaju".

  figurka św. Mikołaja w muzeum w muzeum

  Uczniowie wysłuchali kilku legend o tym uwielbianym przez wszystkich świętym, poznali jego atrybuty: trzy złote kule, mitrę i pastorał, dowiedzieli się także jak powstaje ikona. Niespodziewanie okazało się, że dziadek jednej uczennicy był ikonistą.

  w muzeum w muzeum w muzeum w muzeum

  Na koniec dzieci z klasy pierwszej samodzielnie wykonały zakładkę z postacią biskupa, a trzecioklasiści portrwt św.Mikołaja.Tak przygotowane czekają na 6 grudnia!

  w muzeum w muzeum

  Poznajemy anglosaskie zwyczaje

  W ostatnich dniach listopada, na lekcjach języka angielskiego, uczniowie mieli okazję dowiedzieć się o pochodzeniu, znaczeniu, tradycjach, legendach oraz współczesnych obchodach anglosaskiego święta Halloween.

  wycinanie dyni wycinanie dyni wycinanie dyni

  Dzieci przebierały się w specjalnie przygotowane stroje, uczyły się wycinać ozdobne dynie, dowiedziały się, jak obchodzą Halloween ich rówieśnicy z Wielkiej Brytani, Irlandii, Stanów Zjednoczonych czy Kanady.

  „Zimowy uśmiech dziecka”

  Pod koniec listopada w naszej szkole przeprowadzona została akcja charytatywna pod hasłem „Zimowy uśmiech dziecka”. Inicjatorami byli wolontariusze Fundacji UEK-u. Nawiązali z nami współpracę licząc na zrozumienie i otwarte serca. I nie zawiedli się.

  akcja dary dary

  Jak zwykle nasza szkolna społeczność stanęła na wysokości zadania. Miło było zobaczyć ogromne zaskoczenie i radość na twarzach wolontariuszy, którzy przybyli licząc na skromne datki, a okazało się, że to pokaźne torby wypełnione darami. Wszystkim darczyńcom bardzo dziękujemy. Dawanie jest fajne. Wiedzą o tym ci, którzy to robią.

  podziękowanie od fundacji

  Wyprawa do Arteteki

  Pod koniec listopada Koło Redakcyjne "Nas7ej Siódemki" zwiedziło pierwszą multimedialną bibliotekę w Polsce - Artetekę, będącą częścią Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przy ul.Rajskiej. Poszczególne piętra poświęcone są muzyce, obrazowi, słowu.

  w artetece w artetece w artetece

  Na pierwszym młodzi redaktorzy zobaczyli elektryczny fortepian oraz wielki zbiór różnorodnych płyt muzycznych. Na drugim piętrze zgromadzone zostały gry planszowe, komiksy, filmy dla dzieci i dorosłych.

  w artetece w artetece w artetece

  Trzecie piętro zostało poświęcone liberaturze, czyli nowemu gatunkowi literackiemu, w którym oprócz treści ważna jest również forma książki. Dlatego też dzieci zobaczyły w gablotach książki malutkie, pocięte na paseczki po to, aby każdy mógł ułożyć swój własny wiersz, książki schowane do butelki, książki zaszyfrowane oraz niezwykłe, artystyczne zeszyty. Miały także okazję zobaczyć e-booki i e-czasopisma.

  Spotkanie z Udetkiem

  30 listopada 2015 r. uczniów klasy III a i III b odwiedzili niezwykli gości, pracownicy Urzędu Dozoru Technicznego w Krakowie. W tym dniu wszyscy trzecioklasiści zostali adeptami Akademii UDT dla Dzieci.

  instruktaż instruktaż instruktaż

  Najpierw jednak przeszli intensywny kurs bezpieczeństwa technicznego. Rozmawiali o prawidłowym korzystaniu z takich urządzeń jak ruchome schody, czy winda. Na koniec otrzymali pamiątkowe dyplomy ukończenia kursu, wspaniałe podręczniki i kolorowanki.

  instruktaż dyplominstruktaż

  Niektórzy uczniowie za aktywność i wiedzę otrzymali nagrody w postaci plecaków i koszulek.

  na zajęciach w kasku w kamizelce na zajęciach

  Chcemy szczególnie podziękować p.Janowi Szuro dyrektorowi Oddziału UDT w Krakowie za zaangażowanie
  i osobisty udział w zajęciach.

  Z ostatniej chwili

  bębenek

  30 listopada w Muzeum Niepodległości w Warszawie odbyło się uroczyste podsumowanie ogólnopolskiego konkursu "Z orłem przez wieki".

  dyplom Zosi dyplom ZosiZosia Zosia

  Zosia Świerad z klasy III b zdobyła I miejsce. Dzięki rodzicom, a zwłaszcza wujkowi pojechała do Warszawy i brała udział w uroczystym zakończeniu konkursu. Na konkurs wpłynęło ponad 600 prac z całej Polski(w tym 17 z naszej szkoły).Gratulujemy!

  Andrzejki

  Od zawsze, ludzi ciekawiły nie tylko minione wieki, ale także nadchodzący czas. Młodzi chłopcy i dziewczęta w dzień św.Katarzyny i dzień św.Andrzeja próbowali przewidzieć, co przyniosą nadchodzące dni, miesiące, lata.
  27 listopada dziewczęta i chłopcy w naszej szkole kontynuowali te dawne tradycje.

  zabawa andrzejkowa zabawa andrzejkowa zabawa andrzejkowa zabawa andrzejkowa

  W podziemiach szkoły laliśmy wosk, doszukując się w powstałych kształtach zapowiedzi radości i szczęścia. Wyścig butów dał odpowiedź na pytanie, kto pierwszy zdobędzie przyjaciela od serca, serduszka-imię kogoś miłego kogo spotkamy niebawem. Próbowaliśmy także zgadnąć kim zostaniemy w przyszłości.

  zabawa andrzejkowa zabawa andrzejkowa zabawa andrzejkowa zabawa andrzejkowa

  Uczniowie klas młodszych uczestniczyli także w tańcach z balonem i za pomocą papieru przemieniali swoich kolegów w białe mumie.

  Spotkanie ze Strażnikiem Miejskim

  27 listopada uczniowie z klas pierwszych i trzecich uczestniczyli w zajęciach o bezpieczeństwie.

  spotkanie ze Strażnikiem Miejskim spotkanie ze Strażnikiem Miejskim spotkanie ze Strażnikiem Miejskim

  Strażnicy Miejscy opowiadali dzieciom, które bardzo dużo już wiedziały, jak przechodzić przez ulicę, dlaczego warto przestrzegać zasad panujących na drogach, na jakie znaki zwrócić uwagę i co zrobić, aby być widocznym z daleka.

  spotkanie ze Strażnikiem Miejskim spotkanie ze Strażnikiem Miejskim spotkanie ze Strażnikiem Miejskim

  W hołdzie Adamowi Mickiewiczowi

  27 listopada odbył się w w naszej szkole konkurs recytatorski poświęcony twórczości wielkiego polskiego poety Adama Mickiewicza. Do konkursowych zmagań zostali zaproszeni uczniowie klas IV - VI.

  na konkursie na konkursie na konkursie

  A oto wyniki:

  • I miejsce zdobyły Lena Khiralla z kl. IV b i Milena Mucha z kl. V a
  • II miejsce zdobyły Olga Pabisek z kl. V a , Ewa Genew z kl. V b i Julia Franaszek z kl. VI b
  • III miejsce zdobyły Maja Markowska i Beata Macko z kl. V b

  na konkursie na konkursie na konkursie na konkursie

  Dzisiaj żółte jemy, bo długo żyć chcemy

  gruszkagruszkagruszka

  Pomimo jesiennej szarugi 26 listopada okazał się w naszej szkole dniem słonecznym i ciepłym. Ubrani na żółto, dzieci i nauczyciele, kosztowali żółtych owoców i warzyw, cytrynowej galaretk, bananowego chlebka oraz soku z cytryny, który kwaśny bardzo był:).

  na żółto na żółto na żółto

  Zawarte w owocach i warzywach karotenoidy mogą ochronić nas przed chorobami układu krążenia, nowotworami i chorobami związanymi z wiekiem.

  na żółto na żółto na żółto

  Niwelują wpływ szkodliwych substancji, które znajdują się w skażonym powietrzu, dymie papierosowym, w wysoko przetworzonej żywności lub na skutek promieniowania słonecznego.Poprawiają nastrój:))).

  na żółtona żółto na żółto na żółto

  Światowy Dzień Pluszowego Misia

  25 listopada progi naszej szkoły przekroczyły misie różnej maści i wielkości oraz pluszaki podobno misiopodobne:).Były głaskane i przytulane, uczestniczyły w lekcjach i zabawach, słuchały, słuchały, słuchały...

  miś, który słucha miś miś

  A gdzie w szkole na co dzień można spotkać najwięcej misiów? Oczywiście w bibliotece! Pełno tu książek o różnych sympatycznych niedźwiadkach. Z okazji Dnia Misia właśnie to miejsce odwiedziliśmy w towarzystwie naszych ukochanych pluszaków.

  w bibliotece w bibliotece w bibliotece

  Rozmawialiśmy o prawdziwych niedźwiedziach i misiach znanych nam z bajek, z zaciekawieniem wysłuchaliśmy też opowieści o przygodach Paddingtona i Złotowłosej. Szczególnie dużo uwagi poświęciliśmy historii najsłynniejszych pluszowych misiów czyli Kubusia Puchatka i Misia Uszatka.

  w bibliotece w bibliotece w bibliotece

  A kto chce poznać, jakie niedźwiedzie żyją na różnych kontynentach świata, dowie się tego z pięknie ilustrowanych albumów przyrodniczych, których wiele jest w naszej bibliotece.

  w bibliotece w bibliotece w bibliotece

  Z okazji Dnia Pluszowego Misia zaprosiliśmy także gości z zaprzyjaźnionego Przedszkola nr 44. Trzeba przyznać, że dzieci wykazały się sporą znajomością tego zagadnienia i z dużym zainteresowaniem pogłębiały wiedzę na temat różnorodnych prawdziwych i bajkowych niedźwiadków.

  Fizyka dla Smyka

  25 listopada 2015 odbyły się w naszej szkole warsztaty naukowe, których celem było zgłębienie tajemnic powstawania i rozchodzenia się dźwięku. Dzieci włożyły pod cylinder z powietrzem dzwoniący budzik, a potem
  za pomocą pompy próżniowej to powietrze usunęły. I choć budzik dzwonił dalej, nikt go nie słyszał, bo w próżni
  (także i w Kosmosie) dźwięk się nie rozchodzi, panuje idealna cisza.

  warsztaty naukowe - pompa próżniowa warsztaty naukowe warsztaty naukowe

  Uczniowie mieli także okazje usłyszeć jak fale akustyczne rozchodzą się w cieczach i ciałach stałych, wytworzyli dźwieki za pomocą kolorowych rur, słuchali uderzeń metalowych łyżek, zagrali na napełnionych wodą kieliszkach:).

  warsztaty naukowe warsztaty naukowe warsztaty naukowe

  Za pomocą sonometru zmierzyli natężenie dźwięku i dowiedzieli się, że zbyt wysoki jego poziom szkodzi zdrowiu. Chcielibyśmy, aby pamiętali o tym dłużej niż przez chwilę !

  warsztaty naukowe warsztaty naukowe sonometr modulator

  Na koniec, dzięki modulatorowi, wypowiedziane przez dzieci słowa zamieniły się w głos robota.

  Dom i ogród moich marzeń

  Już po raz drugi zostaliśmy zaproszeni do Konkursu „Dom i ogród moich marzeń” realizowanego w ramach IX Małopolskich Dni Edukacji Architektonicznej – Kraków 2015. Najpierw spotkaliśmy się z panem Jerzym Dietrichem, który opowiadał o tajnikach pracy architekta. Uczniowie dowiedzieli się jakie funkcje powinien spełniać dom i co zrobić, aby dobrze poczuć się we własnym ogrodzie.

  spotkanie z architektem spotkanie z architektem spotkanie z architektem

  Każdy uczestnik otrzymał wspaniałą książeczkę pt. "Historia pewnego domu". Niektórzy z nas uczestniczyli w zajęciach warsztatowych z p. Dietrichem, za które bardzo dziękujemy. Na konkurs wpłynęło 59 prac.

  Wszystkie można obejrzeć w naszej Galerii.migająca strzałka

  Tajemnice Muzyki

  20 listopada 2015 klasy drugie były w Filharmonii Krakowskiej na koncercie dla dzieci zatytułowanym Tajemnice Muzyki. Tym razem poznaliśmy instrumenty dęte. Babcia Melodia i Dziadek Rytmus zaprosili nas do lasu, w którym: sowa grała na fletach, borsuk na fagocie, a skrzaty leśne na trąbkach, klarnetach i saksofonach.

  w Filharmonii w Filharmonii

  Król lasu zaprezentował nam też największy instrument dęty klawiszowy - organy. Oglądaliśmy film ukazujący jego wnętrze. Okazuje się, że organy w Krakowskiej Filharmonii są zbudowane z około 3 tysięcy różnej wielkości piszczałek, które mogą wydobyć 50 różnych głosów.

  w Filharmonii w Filharmonii w Filharmonii

  Na zakończenie koncertu wysłuchaliśmy gry na najmniejszym instrumencie dętym - flecie piccolo.

  Uczymy się segregować śmieci

  19 listopada do naszej szkoły zawitała Fundacja Recal, żeby przeprowadzić dla nas warsztaty na temat segregacji odpadów. Na początku odpowiadaliśmy na pytania: Co zrobić, żeby oszczędzać drzewa? Co oznacza recykling ? Po co segregujemy ?

  na zajęciach na zajęciach

  Jakie są kolory pojemników do segregacji ? Co wrzucamy do pojemników ? Ile butelek potrzebujemy, aby zrobić bluzę polarową ?

  na zajęciach na zajęciach na zajęciach na zajęciach

  Potem segregowaliśmy śmieci i składaliśmy papierowe samoloty ze starych gazet. Na pamiątkę tego spotkania każdy z nas otrzymał upominek.

  Światłem malowane

  logo akcji

  17 listopada klasa II c była w Muzeum Szołayskich na lekcji muzealnej poświęconej pejzażom. Oglądaliśmy wspaniałe obrazy francuskich impresjonistów, którzy zamiast malować portrety i martwe natury wyszli jako pierwsi z pracowni, zachwycili się widokami i malowali je w zmieniającym się świetle.

  w muzeum w muzeum w muzeum

  W Polsce ojcem pejzażu był Jan Stanisławski, który prowadził zajęcia ze studentami w Parku Jordana, w Ogrodzie Botanicznym, w Tyńcu, gdzie malowali plenery. Jego znakiem firmowym były miniaturowe pejzaże. Podziwialiśmy też obrazy Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Leona Wyczółkowskiego, Władysława Podkowińskiego. W szkole będziemy malować własne pejzaże, czekamy tylko na dogodną aurę.

  Wawel Zaginiony

  13 listopada 2015 r. uczniowie klasy III a wybrali się na Wawel. Tym razem ich celem było zdobycie wiadomości potrzebnych w Konkursie „Krakusek”.

  na Wawelu na Wawelu

  Zwiedzili Salę Kazimierza Wielkiego, Jadwigi i Jagiełły oraz wystawę Wawel Zaginiony.

  na Wawelu na Wawelu

  Na koniec musieli się wykazać nie lada wiedzą podczas wypełniania zadań przygotowanych przez panią przewodnik.

  Uczeń - Obywatel

  Już po raz szósty przystąpiliśmy do projektu edukacyjnego "Uczeń – Obywatel" organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury im. K.I. Gałczyńskiego. Przez cały rok szkolny będziemy uczestniczyć w spotkaniach, których celem jest zapoznanie się z historią Samorządu krakowskiego oraz jego aktualną działalnością. Pierwsze spotkanie mamy już za sobą, odbyło się ono w Urzędzie Miasta, a uczestniczyli w nim uczniowie klasy V a.

  przed Pałacem Wielopolskich w Urzędzie Miasta w Urzędzie Miasta

  Podczas wizyty w krakowskim Magistracie zapoznaliśmy się z historią lokacji Krakowa, historią Pałacu Wielopolskich, budynku w którym mieści się siedziba miejskich urzędników, dowiedzieliśmy się też co nieco, o byłych Prezydentach naszego miasta, szczególnie tych najbardziej zasłużonych: Józefie Dietlu, Mikołaju Zyblikiewiczu i Juliuszu Leo.

  w Urzędzie Miasta w Urzędzie Miasta prezydent Majchrowski

  Po interesującym wykładzie w Sali Obrad, przeszliśmy do korytarza prezydenckiego, w którym miało miejsce niespodziewane spotkanie, po raz pierwszy odkąd bierzemy udział w Uczniu – Obywatelu. Otóż w czasie zwiedzania, spotkaliśmy obecnie urzędującego Prezydentem Miasta Krakowa pana Jacka Majchrowskiego.

  Z ostatniej chwili

  bębenek

  Uczennica klasy V a Zuzanna Iwan awansowała do etapu rejonowego konkursu "Skarby przyrody i ich ochrona". Gratulujemy!

  Kolekcja Feliksa Jasińskiego

  logo akcji

  12 listopada klasa IIa udała sie do Muzeum Narodowego Kamienicy Szołayskich na zajęcia muzealne pt. "Kolekcja z klasą". Uczniowie obejrzeli zgromadzoną w salach Muzeum kolekcję Feliksa Jasieńskiego.Dowiedzieli sie jak gromadził swoje wspaniałe eksponaty oraz dlaczego przekazał je do Muzeum.

  w muzeum w muzeum w muzeum w muzeum

  Sami mogli narysować w podróżnych kufrach i walizach swoje kolekcje przywiezione z wypraw i wycieczek. Na koniec wykonali "rączki" na wzór takiej samej, która witała gości przybywających w odwiedziny do Feliksa Jasieńskiego.

  Kraków w barwach jesieni

  "Kraków w barwach jesieni" był tematem konkursu fotograficznego zorganizowanego dla uczniów klas IV - VI przez Radę Dzielnicy I Stare Miasto i Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 w Krakowie. Ogłoszenie wyników konkursu oraz rozdanie nagród odbyło się 13 listopada w siedzibie organizatora.

  Z przyjemnością informujemy, że:

  Jasiek Robert Mariusz

  • I miejsce zdobył Jan Tarnawski z klasy VI a
  • II miejsce Robert Kusza VI b

  wyróżnienia otrzymali:

 • Mariusz Kutek z klasy IV a
 • Małgorzata Strączek z klasy VI a
 • Bartosz Matlak z klasy VI b
 • Małgosia wszyscy nagrodzeni Bartek

  Wszystkim laureatom jeszcze raz serdecznie gratulujemy!

  Walka koguta z kotem

  logo akcji

  10 listopada uczniowie z klasy I b udali się do Ośrodka Kultury Europejskiej Europeum i brali udział w lekcji muzealnej pt. "Walka koguta z kotem".

  w muzeum w muzeum w muzeum w muzeum

  Na ekspozycji sztuki europejskiej w budynku starego Spichlerza dzieci szukały motywu zwierząt na wybitnych dziełach malarskich i rzeźbie. Na końcu same stały się artystami.

  Z ostatniej chwili

  bębenek

  8 listopada uczeń klasy V b Krzysztof Kozaczkiewicz odebrał nagrodę laureata konkursu "Patroni naszych ulic-edycja 2015" w Pałacu Krzysztofory podczas uroczystej Gali, na którą został zaproszony wraz z Rodzicami. Gratulujemy!

  nagrodzona praca Krzyś dyplom

  Z ostatniej chwili

  bębenek logo

  Jan Tarnawski z klasy VI a i Robert Kusza z klasy VI b awansowali do etapu rejonowego konkursu informatycznego Baltie 2016.

  Śniadanie Daje Moc

  W Europie 8 listopada obchodzony jest jako Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. W nawiązaniu do tej idei od pięciu lat dzieci z całej Polski biorą udział w Ogólnopolskim Dniu Śniadanie Daje Moc. W tym roku dzień ten wypadł 6 listopada. Zmiana terminu wynikła z faktu, iż 8 listopada to dzień wolny od pracy.

  produkty w muzeum produkty

  Od dwóch tygodni uczniowie przygotowywali się do tego wydarzenia - mówili o wartościach odżywczych różnych produktów, komponowali jadłospisy i omawiali jak udekorować stół. W przedsięwzięciu tym pomogli oczywiście rodzice.

  robienie wspólnego śniadania robienie wspólnego śniadania robienie wspólnego śniadania alt=

  Dzisiaj każdy uczeń przyniósł różne rodzaje pieczywa, wędlin, serów oraz warzywa i owoce. Każdy przygotowywał się do pracy myjąc ręce, zakładając fartuszek, rozkładając serwetki, sztućce i talerzyki.

  robienie wspólnego śniadania robienie wspólnego śniadania robienie wspólnego śniadania alt=

  Dzieci z zapałem zabrały się do pracy i wyczarowywały kanapki według własnych pomysłów. Wszystko zostało poukładane na tacach na stołach, które były nakryte obrusami i przyozdobione kasztanami, żołędziami, liśćmi oraz świecami.

  robienie wspólnego śniadania robienie wspólnego śniadania robienie wspólnego śniadania

  Potem dziewczynki i chłopcy wspólnie zjedli drugie śniadanie częstując się wzajemnie swoimi przysmakami.

  robienie wspólnego śniadania robienie wspólnego śniadania robienie wspólnego śniadania

  Było to wspaniałe, kolorowe, jesienne śniadanie.

  robienie wspólnego śniadania robienie wspólnego śniadania robienie wspólnego śniadania

  Przed Świętem Niepodległości

  6 listopada 2015 roku, kilkoro uczniów z klasy V a wraz z Wychowawcą uczestniczyło w warsztatach patriotycznych w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa – Nila w Krakowie.

  w muzeum na warsztatach w muzeum

  Podczas zwiedzania dowiedzieliśmy się m.in., że pomysłodawczynią symbolu Polski Walczącej, była Anna Smoleńska, harcerka o pseudonimie Hanna. Zbaczyliśmy Order Orła Białego – najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe, mogliśmy przeczytać formułę przysięgi żołnierza AK oraz zobaczyć kolekcję kanadyjskiej broni Stanisława Wcisło.

  w muzeum na warsztatach na warsztatach

  Na strzelnicy, zmierzyliśmy się z nadjeżdżającym czołgiem, mając do dyspozycji tylko karabin. Podczas warsztatów, własnoręcznie wykonaliśmy kotyliony w kolorach narodowych oraz słuchaliśmy pieśni patriotycznych. Obdarowani drobnymi upominkami, wśród których był i śpiewnik, wracaliśmy do szkoły z pieśnią legionową na ustach, pewni, że nie zapomnimy o naszym dziedzictwie patriotycznym.

  w muzeum na warsztatach na warsztatach

  Koleżanko, kolego !!! Zbliża się Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto państwowe obchodzone
  11 listopada, dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów !!!

  Nie bądź obojętny, wywieś w oknie flagę narodową, na znak, że pamięć o tym wydarzeniu nie jest ci obca.

  Przed Świętem Niepodległości

  6 listopada 2015 roku, kilkoro uczniów z klasy V a wraz z Wychowawcą uczestniczyło w warsztatach patriotycznych w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa – Nila w Krakowie.

  w muzeum na warsztatach w muzeum

  Podczas zwiedzania dowiedzieliśmy się m.in., że pomysłodawczynią symbolu Polski Walczącej, była Anna Smoleńska, harcerka o pseudonimie Hanna. Zbaczyliśmy Order Orła Białego – najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe, mogliśmy przeczytać formułę przysięgi żołnierza AK oraz zobaczyć kolekcję kanadyjskiej broni Stanisława Wcisło.

  w muzeum na warsztatach na warsztatach

  Na strzelnicy, zmierzyliśmy się z nadjeżdżającym czołgiem, mając do dyspozycji tylko karabin. Podczas warsztatów, własnoręcznie wykonaliśmy kotyliony w kolorach narodowych oraz słuchaliśmy pieśni patriotycznych. Obdarowani drobnymi upominkami, wśród których był i śpiewnik, wracaliśmy do szkoły z pieśnią legionową na ustach, pewni, że nie zapomnimy o naszym dziedzictwie patriotycznym.

  w muzeum na warsztatach na warsztatach

  Koleżanko, kolego !!! Zbliża się Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto państwowe obchodzone
  11 listopada, dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów !!!

  Nie bądź obojętny, wywieś w oknie flagę narodową, na znak, że pamięć o tym wydarzeniu nie jest ci obca.

  "Magiczny las spadających gwiazd"

  logo akcji

  3 listopada klasa II a udała się do Śródmiejskiego Ośrodka Kultury, na zajęcia o sztuce. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną z pracami artystów z całego świata, którzy wykorzystując naturalne materiały tworzyli swoje "obrazy" i instalacje, zobaczyły także piękno stworzone przez naturę - kaniony, skały, jaskinie.

  na warsztatach na warsztatach na warsztatach

  Podzieleni na grupy wykonywali elementy, które miały stworzyć "dzieło sztuki": jedna z grup pracowała nad "krajobrazem, która była bazą, druga wykonała chmury i gwiazdy, a trzecia postaci.

  na warsztatach na warsztatach na warsztatach

  Potem wszystkie elementy zostały połączone, a dzieci nazwały swoje dzieło "Magiczny las spadających gwiazd".

  Znowu I miejsce:)

  dyplom dyplom

  dyplom

  Konkurs Wiedzy o Ochronie Przeciwpożarowej

  2 listopada Karol Świerad uczeń klasy IV b został finalistą konkursu wiedzy o ochronie przeciwpożarowej zorganizowanym przez Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Krakowa we współpracy z wydziałem Edukacji UMK oraz Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej.

  konkursowe zmagania konkursowe zmagania

  Konkurs odbył się w Urzędzie Miasta Krakowa os. Zgody. Gratulacje składał i nagrody wręczał Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie bryg. mgr inż. Andrzej Nowak.Po zakończeniu konkursu wszyscy uczestniczy zostali zaproszeni do Szkoły Aspirantów na pokaz wozów strażackich.

  u strażaków konkursowe zmagania u strażaków

  Przygotowując się do konkursu Karol został zaproszony do Jednostki Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce gdzie strażacy starali się zainteresować go swoją pracą i przekazać mu jak najwięcej wiadomości.

  Dziękujemy strażakom:).

  "Odżywiaj się zdrowo by móc ruszyć głową"

  Pod koniec października klasy IV a, IV b oraz V a wzięły udział w warsztatach pt. "Odżywiaj się zdrowo by móc ruszyć głową"

  na warsztatach na warsztatach na warsztatach

  Uczniowie z zaciekawieniem słuchali zasad dotyczących zdrowego żywienia, następnie w grupach tworzyli jednodniowe menu. Za przeprowadzenie warsztatów serdecznie dziękujemy Pani Beacie Stanuch ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego:).

  Sztuki oswajanie

  logo akcji

  30 października uczniowie klasy III a odwiedzili galerię artysty. Na początku zostali poczęstowani pyszną herbatą
  z miodem. Potem uczestniczyli w warsztacie „Sztuki oswajanie”.

  na warsztatach na warsztatach na warsztatach

  Z różnorodnych i kolorowych materiałów wyczarowywali dom swoich marzeń. Gdy dom był gotowy umieścili
  w nim domowników. Można było spełnić swoje marzenie o kotku lub piesku.

  na warsztatach na warsztatach

  Na koniec powstało nowe miasteczko. Domy zabrali ze sobą. Będą im przypominać o tym spotkaniu.

  Jedz pomarańczowe! Równie zdrowe!

  gruszkagruszkagruszka

  29 października, w ostatni czwartek miesiąca, w klasach I - III zagościł bardzo ciepły i energetyczny kolor pomarańczowy. To świetna okazja, aby dowiedzieć się więcej o właściwościach pomarańczowych owoców i warzyw.

  pomarańczowy dzień pomarańczowy dzień pomarańczowy dzień

  Na przykład uczniowie klasy III a mieli okazję własnoręcznie wycisnąć sok z pomarańczy i przekonać się, że jest dużo smaczniejszy niż ten z kartonika. Wszystkim smakowało marchewkowe ciasto, które upiekła Pani Ela Kaczmarczyk, za co bardzo dziękujemy.

  pomarańczowy dzień pomarańczowy dzień

  Próbowaliśmy też brzoskwiniowych i dyniowych konfitur, moreli, kaki, kolczastego ogórka kiwano oraz naszej swojskiej marchewki, bo chcemy mieć zdrowe oczy i sece, piękne włosy i mocne paznokcie.

  pomarańczowy dzień pomarańczowy dzień pomarańczowy dzień

  III Olimpiada Wiedzy o Przepisach Ruchu Drogowego

  28 października 2015 r.już po raz trzeci gościliśmy w naszej szkole 4 drużyny z sąsiednich szkół. Powodem spotkania była III Olimpiada Wiedzy o Przepisach Ruchu Drogowego dla Szkół Podstawowych, którą organizowali
  i sędziowali przedstawiciele Straży Miejskiej z Dzielnicy I.

  tablica informacyjna olimpiada olimpiada

  Olimpiada składała się z 3 części: testu wiedzy o ruchu pieszych i rowerów, konkurencji sztafetowych i ćwiczeniach praktycznych w udzielaniu pierwszej pomocy. Wszyscy zawodnicy wykazali się wiedzą i zaangażowaniem.

  olimpiada dyplom olimpiada

  I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa Nr 159, III miejsce Szkoła Podstawowa Nr 4, a czwarte miejsce Szkoła Podstawowa Nr 1. Nasza szkoła zajęła II miejsce. Jesteśmy dumni z umiejętności jakie zaprezentowaliśmy. Zwycięskie drużyny otrzymały fantastyczne nagrody.Do zobaczenia za rok.

  Śladami Żółtego Worka

  26 października klasy VI a i I a wzięły udział w warsztatach ekologicznych "Śladami Żółtego Worka". Podczas zajęć dzieci poszukiwały odpowiedzi na pytania "Dlaczego i jak segregujemy śmieci?"

  warsztaty warsztaty warsztaty

  Okazało się, że w rozwiązaniu tego problemu pomóc może niepozorny, ale bardzo ważny Żółty Worek. Uczniowie dowiedzieli się co można, a czego nie należy do Niego wrzucać i w jaki sposób z posegregowanych odpadów mogą powstać zupełnie inne rzeczy np. z aluminiowych puszek- nowe garnki, okulary, a nawet ...rower!

  L jak lalka

  O tym, że dzieci w klasie pierwszej poznają litery wiedzą wszyscy. A co pięknego może powstać przy okazji spotkania z literką "L"?

  wspólna pomoc laleczki laleczki

  28 października uczniowie klasy I a "wyczarowali" z drewnianych łyżek pomysłowe lalki-kukiełki. W sali pojawił się król, hasały księżniczki, okrzyki wydawali niezbyt groźni piraci, delikatnie uśmiechały się króliczki i zajączki. Radości było wiele i zaangażowanie dzieci ogromne.

  laleczki laleczki laleczkilaleczki

  Tym bardziej, gdy okazało się, że drewniane lalki mogą zagrać nie tylko na tradycyjnej scenie, ale także w teatrzyku cieni.

  Sztukalotnia

  logo akcji

  23 października klasa II c udała się na artystyczne warsztaty "Sztukolotnia" do Śródmiejskiego Ośrodka Kultury na Małym Rynku w Krakowie. Poznawaliśmy sztukę naturalną, a więc bardzo nam bliską i bardzo wydawałoby się prostą. Dziełami sztuki mogą być specjalnie ułożone, patyki, kasztany, ziemia, piasek.

  na warsztatach na warsztatach

  Aż się wierzyć nie chce, że niektórzy artyści potrafią przynieść do galerii tonę kamieni i uważają, że to dzieło sztuki. Albo potrafią opakować zamek, aby wyglądał jak rzeźba. Oglądaliśmy mnóstwo zdjęć z takimi eksponatami.

  na warsztatach na warsztatach na warsztatach

  Okazuje się, że natura też jest wspaniałym artystą. Sami pracując w grupach i mając naturalne materiały: korę, gałęzie, kasztany, liście, wykonaliśmy stworzyliśmy fantastyczną instalację.

  Wiem bo czytam

  23 października klasa I a odwiedziła szkolną bibliotekę. Jest to niezwykłe miejsce, w którym na półkach stoi tysiące poruszających wyobraźnię książek i każdy może je wypożyczać.

  biblioteka biblioteka biblioteka biblioteka

  Oczywiście pod pewnymi warunkami. Dzieci dowiedziały się (a wiele wiedziało), że o książki trzeba dbać, że należy oddawać je w terminie, a zgubioną odkupić.

  biblioteka biblioteka biblioteka

  Pani biblotekarka opowiedziała młodym czytelnikom jak powstaje i z czego składa się książka. A na koniec... ? Każdy wypożyczył książkę, która spodobała mu się najbardziej i dostał zakładkę, którą sam przyozdobi!

  biblioteka biblioteka biblioteka

  Ambasadorzy Bezpiecznego Internetu.

  21 października klasa II c brała udział w Ogólnopolskiej kampanii edukacyjno- prewencyjnej- Ambasadorzy Bezpiecznego Internetu. Na prelekcji dowiedzieliśmy się:jak bezpiecznie korzystać z Facebooka, do czego można wykorzystać Internet, co to jest SPAM, jakich stron nie należy otwierać.

  pokaz

  Rozmawialiśmy o tym czy można zamieszczać w Internecie informacje o sobie i swoje zdjęcia. Okazuje się, że uczniowie naszej klasy jeszcze nie korzystają z Internetu, ale te zajęcia przygotowały nas do tego, aby w przyszłości bezpiecznie się w nim poruszać.

  Poza Horyzonty

  19 października 2015 roku, reprezentacja naszej szkoły składająca się z uczniów klasy V a i V b, wzięła udział w imprezie sportowej „Trening z gwiazdą”. Trening odbył się w hali sportowej ZSOS nr 1, a gwiazdą był nie byle kto, tylko Janek Mela.

  Jasiek zawody zawody

  Jeżeli ktoś nie wie, kim jest Janek Mela przypominamy, że jest to najmłodszy w historii zdobywca biegunów – północnego i południowego w ciągu jednego roku. Jest jednocześnie pierwszym niepełnosprawnym, który dokonał takiego wyczynu. Założył też fundację "Poza Horyzonty".

  Jasiek zawody zawody

  Trening składał się z rozgrzewki, po której przybyli uczniowie musieli pokonać 10 stacji sportowych sugerowanych przez gwiazdę.

  rozdawanie autografów rozdawanie autografów rozdawanie autografów

  Po wykonaniu różnorodnych zadań Janek Mela rozdawał autografy, a my dziękowaliśmy mu za obecność i pozytywne przesłanie, że nigdy, przenigdy ludzie nie powinni rezygnować ze swoich marzeń, bez względu na ograniczenia i przeszkody napotykane w życiu.

  A to Kraków właśnie?

  logo konkursu

  16 października 2015 r. uczniowie klasy III a wyruszyli na wycieczkę po Krakowie. Nie był to zwykły spacer. Pod okiem pani przewodnik wykonywali przydzielone zadania.

  na wycieczce na wycieczce na wycieczce

  Nie zawsze było łatwo, ale wszystkie zadania zostały rozwiązane. Oprócz dobrze znanych miejsc odkrywali nieznane dotąd urocze zakątki Krakowa. Zdobyta podczas wyprawy wiedza przyda się w Konkursie „Krakusek”.

  W Kamienicy Szołayskich

  15 października klasa II c odwiedziła Kamienicę Szołayskich i brała udział w lekcji "Mania zbierania". Poznaliśmy słynnego krakowskiego kolekcjonera i mecenasa sztuki Feliksa Jasieńskiego, oglądając jego zbiory malarstwa, rzeźby, grafiki, a także ceramiki, tkanin i mebli.

  w muzeum w muzeum w muzeum

  Swoją kolekcję będącą efektem życiowej pasji Feliks Jasieński podarował na rzecz społeczeństwa polskiego Muzeum Narodowemu w Krakowie. Wystawa ta zachęciła nas do odnajdywania naszych pasji.

  Święto Komisji Edukacji Narodowej

  14 października, w dniu wolnym od zajęć lekcyjnych, miały miejsce w naszej szkole ciekawe wydarzenia.

  pokaz pokaz pokaz

  Podczas prezentacji multimedialnej, dzieci z klas I - III poznały piękno przyrody oraz specyfikę życia mieszkańców Wenezuelii, dzieci z klas starszych przygotowały dla swoich nauczycieli program artystyczny, w którym nie zabrakło śpiewu, tańca, gry na flecie, pianinie czy gitarze, wierszy i śmiesznych anegdot.

  pokaz dla nauczycieli pokaz pokaz pokaz

  Odbył się też mecz piłki nożnej, w którym po karnych zwyciężyli... uczniowie! Rewanż... na pewno nastąpi!

  po meczu po meczu

  O kształtach i figurach geometrycznych w sztuce

  logo akcji

  13 października dzieci z klasy I a wyruszyły, po raz pierwszy razem, do Muzeum Narodowego na warsztaty pt."O kształtach i figurach geometrycznych w sztuce".Poznając obrazy Tadeusza Makowskiego i Leona Chwistka oraz rzeźbę Marii Jaremy uczniowie odnajdywali ukryte figury, kształty i ruch.

  obraz Tadeusza Makowskiego prace dzieci prace dzieci prace dzieci

  Dzieci miały też niezwykłą możliwość wejścia w głąb obrazu, dzięki abstrakcyjnej instalacji Leona Tarasewicza.

  pantonima rzeźba instalacje instalacje

  Uczestniczyły również w doświadczeniach uzyskiwania kolorów pochodnych z barw podstawowych.

  Ślubowanie, łakocie i ... biały królik!

  9 października szkolna społeczność przeżyła wielką uroczystość. Oto dawne maluchy, stały się prawdziwymi uczniami. Dzieci z klas pierwszych złożyły Polsce, nauczycielom, kolegom i rodzicom wiele pięknych obietnic.

  przed ślubowaniem poczet sztandarowy pani dyrektor upominki

  Pani Dyrektor wielkim czerwonym ołówkiem pasowała każde dziecko na ucznia i życzyła samych dobrych, pogodnych dni. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i kolorowe maskotki.

  przed ślubowaniem ślubowanie ślubowanie pasowanie na ucznia

  Podczas uroczystości pierwszaki zaśpiewały wiele radosnych piosenek i wyrecytowały wiele pięknych wierszy.

  występ uczniów występ uczniów występ uczniów występ uczniów

  Po występie rodzice podarowali dzieciom pyszne ciasta i ciasteczka, owoce i soczki.Dziękujemy!

  W Świetlicy czekał na uczniów tajemniczy iluzjonista, który zadziwił swoimi sztuczkami, zręcznością i pomysłowością nie tylko dzieci, ale i dorosłych.

  magik w świetlicy magik w świetlicy magik w świetlicy magik w świetlicy

  Jak na prawdziwego magika przystało na koniec występu wyczarował ...białego królika, a dzieci uczęszczające do Świetlicy pasował różdżką na "Świetliczaka" naszej szkoły.

  Muzyczne opowieści

  logo filharmonii

  9 października klasy II a i II c rozpoczęły swoją przygodę z muzyką poważną - cały rok będą chodzić na koncerty do Filharmonii Krakowskiej. Pierwszy koncert pt."Muzyka i Pan Pichon" poświęcona były życiu i twórczości Fryderyka Chopina.

  przed koncertem muzyczne przedstawienie

  Dzięki młodym muzykom z krakowskich szkół muzycznych oraz Babci Melodii, Dziadkowi Rytmusowi i Kuzynce Klawiaturce w przystępny i ciekawy sposób dzieci poznały wybitną postać naszego kompozytora.

  Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

  Dzień ten obchodzony jest w Polsce 29 września i z tej okazji ogłoszony został w naszej szkole Konkurs Pięknego Czytania dla uczniów klas IV-VI. Ze względów organizacyjnych odbył się tydzień później, co w żadnym stopniu nie umniejszyło jego rangi, a nawet dało nam trochę więcej czasu na przygotowanie się.

  sentencja laureaci

  Do wyboru mieliśmy powieści trzech autorów. Najchętniej czytaliśmy pełne humoru „Przygody Tomka Sawyera” Marka Twaina, w drugiej kolejności znalazł się „Książę i żebrak” tego samego autora i „Księga dżungli” R. Kiplinga. Słuchaliśmy z zaciekawieniem i wszystkich czytających nagradzaliśmy gromkimi brawami.

  uczestnicy publiczność sentencja

  O tym, komu przyznać nagrody, zdecydowali jurorzy, którzy ogłosili wyniki zaraz po konkursie. Oto one:

  Należy dodać, że Lena Khiralla i Milena Mucha będą walczyły o tytuł Mistrza i Wicemistrza Czytania w Małopolskim Konkursie Pięknego Czytania, który odbędzie się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Rajskiej.

  Wśród aniołów i świętych

  logo akcji

  7 października klasa II a udała się do Pałacu Biskupa Ciołka na warsztaty pt."Anioły, święci i legendy". Pani Przewodnik w bardzo barwny i ciekawy sposób zapoznała dzieci z postaciami św.św. Weroniki, Urszuli, Barbary, Floriana, Mikołaja, Grzegorza i Archanioła Gabriela oraz legendami z nimi związanymi.

  zrobione anioły zrobione anioły

  Na uczniów czekał kalamburowy spradzian, w którym wybrane dziecko pokazywało określonego świętego. Nie było łatwo, ale poradziliśmy sobie świetnie.Na zakończenie warsztatów dziewczynki i chłopcy mogli wykonać anioła wg własnego pomysłu.

  Na Halę Krupową

  logo szkolnego koła

  4 października 2015 członkowie Szkolnego Koła PTTK "Podróżnik" uczestniczyli w zakończeniu sezonu turystycznego na Hali Krupowej.

  na wycieczce na wycieczce na wycieczce

  Tym razem jesień pokazała się od najpiękniejszej strony...

  ...jak to u Mehoffera...

  logo akcji

  6 października klasa II c była w Domu Józefa Mehoffera w ramach akcji Kultura Dostępna, na lekcji muzealnej "Co się chowa w cieniu wiązu". Podziwialiśmy pełen kwiatów i roślin ogród zaprojektowany przez artystę.

  przed muzeum w muzeum przed muzeum przed muzeum

  Potem z przewodniczką wędrowaliśmy po Pałacu pod Szyszkami szukając motywów roślinnych i zwierzęcych na obrazach, meblach i porcelanie. Na koniec jak, to u Mehoffera projektowaliśmy własne witraże.

  w muzeum w muzeum w muzeum

  W drodze powrotnej zaglądnęliśmy na wystawę "Zakręcone ZOO" do Małopolskiego Ogrodu Sztuki, aby pooglądać projekty z zakrętek wykonane przez uczniów Gimnazjum Specjalnego nr 62.

  prace dzieci z gimnazjum prace dzieci z gimnazjum prace dzieci z gimnazjumprace dzieciz gimnazjum

  Sami podobne prace robiliśmy realizując temat: "Przedmioty z odzysku".

  prace dzieci prace dzieci prace dzieci

  W Zamku Książąt Pszczyńskich

  2 października uczniowie klas V a i V b wyjechali na wycieczkę do Pszczyny. Zwiedzili niezwykle piękny Zamek Książąt Pszczyńskich, spacerowali po rozległym parku otaczającym ten obiekt po czym udali się do restauracji na smakowitą pizzę.

  skansen

  Po obiedzie kontynuowały poznawanie Pszczyny w Skansenie Wsi Pszczyńskiej.

  W Majsterkowie

  1 października 2015 r. uczniowie klasy III a wybrali się na warsztaty pt."Majsterkowo w Castoramie". Czekało na nich niezwykłe zadanie. Każdy otrzymał zestaw drewnianych części, młotek i gwoździe.

  na warsztatach na warsztatach na warsztatach

  Bardzo miła pani zaprezentowała gotowy samolot i pokazała jak łączyć elementy, aby taki samolot wykonać. Wszyscy bardzo się starali. Wokół rozlegało się głośne pukanie i stukanie. Gdy samoloty były gotowe, uczniowie otrzymali farby. Drewniane samoloty zyskały piękne kolory.

  na warsztatach na warsztatach

  Warsztaty okazały się dla wszystkich niezapomnianym przeżyciem.

  "Jedz fioletowo, żyj zdrowo".

  gruszka gruszkagruszka

  W tym roku klasy I-III biorą udział w projekcie "Jedz kolorowo, żyj zdrowo". Ma on zachęcić wszystkich do tego, aby w codziennej diecie stosować różnokolorowe owoce i warzywa, bo posiadają one różnorodne właściwości i witaminy ważne dla naszego zdrowia. Wrzesień zakończyliśmy dniem fioletowym.

  fioletowy dzień fioletowy dzień fioletowy dzień

  W klasach pojawiły się wystawki z fioletowymi okazami roślinnymi. Były śliwki, bakłażany, winogrona, figi, borówki, jeżyny, porzeczkowa galaretka oraz kwiaty: astry, ziemowity, macierzanka, wrzos, lawenda.

  fioletowy dzień fioletowy dzień fioletowy dzień

  Oczywiście odbyła się degustacja owoców i okazało się, że wszyscy bardzo lubią fioletowe. Była okazja do dokładnego przyglądnięcia się śliwce i poćwiczenia sporządzania opisu.

  fioletowy dzień fioletowy dzień fioletowy dzień

  Niektóre klasy wykonały woreczki i sakiewki do szafy z pachnącą lawendą.

  W poszukiwaniu chatki Baby Jagi

  logo szkolnego koła

  20 września.Tym razem wędrówka przez chmury. Na szczęście wbrew prognozom nie padał deszcz, może dlatego, że byliśmy w chmurach, a nie pod nimi.

  na górskim szlaku chatka Baby Jagi w schronisku

  Po dwugodzinnym marszu wyłoniła się z mgieł chatka Baby Jagi czyli schronisko na Luboniu Wielkim. Nowi turyści naszego szkolnego Koła Turystycznego PTTK spisali się wspaniale!

  Mali ratownicy

  9 i 17 września uczniowie klas II b i II c wzięli udział w warsztatach" Mały Ratownik".Dzieci oglądały prezentację i dowiadywały się jak postępować w przypadku oparzeń, zranień i krwawienia z nosa.

  na zajęciach na zajęciach

  Następnie każdy uczestnik mógł przećwiczyć masaż serca i sztuczne oddychanie oraz ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Na zakończenie wszyscy "mali ratownicy" otrzymali dyplomy..

  na zajęciach na zajęciach na zajęciach

  Na tropie muzyki

  logo akcji

  16 września uczniowie klasy III a po raz kolejny odwiedzili Muzeum Narodowe. Tym razem szukali odpowiedzi na pytanie: Gdzie się chowa muzyka? W wykonaniu zadania pomogła im bardzo miła pani przewodnik.

  w muzeum w muzeum w muzeum

  Pokazała ciekawe instrumenty muzyczne, dęte, perkusyjne i strunowe. Uczniowie mogli posłuchać ich brzmienia. Szukali inspiracji w dźwiękach z życia codziennego, ale też we fragmentach utworów wspaniałych twórców oraz obrazach. Na koniec każdy zaprojektował swój instrument.

  Na Zaczarowanym Wzgórzu

  16 września dzieci z klas II a i II c wybrały się do gospodarstwa edukacyjnego "Zaczarowane Wzgórze" w Czasławiu. Tematem wycieczki było "Jesienne święto pieczonego ziemniaka".

  śniadanie na wycieczce śniadanie na wycieczce śniadanie na wycieczce

  Dzieci zostały podzielone na dwie grupy: kartofli i gruli i wzięły udział w ziemniaczanych zawodach:"poszukiwały” rozrzuconych po ogrodzie kartofli oraz „zamiatały" je miotłami slalomem.

  siodlarnia mieszkaniec stajni siodlarnia

  Każde dziecko mogło przejechać się na końskim grzbiecie, zwiedzić stajnię wraz z jej 33 mieszkańcami oraz siodlarnię, w której trzymane są wszystkie końskie akcesoria.

  wietnamka na wycieczce na trampolinie

  Uczniowie odwiedzili kozy, owce, gęsi, kury, świnkę "wietnamkę”, które nakarmili i pogłaskali. Poszerzyli swoją wiedzę na temat ich życia oraz nauczyli się trudnej sztuki dojenia mleka dzięki "sztucznej" krowie. Były też zabawy z chustą Klanza, szaleństwa na placu zabaw i na trampolinie, a chłopcy rozegrali nawet mecz piłki nożnej... .

  zabawy z chustą ognisko ziemniaczane stworki ziemniaczane stworki

  Oczywiście nie mogło również zabraknąć ogniska z pieczeniem kartofli i kiełbasek oraz "tworzenia" cudnych ziemniaczanych stworów, zwierzaków, czołgów i samolotów.To był naprawdę wspaniały dzień!

  U pierwszaków, kręciołki!

  8 września 2015 roku dzieci z klas I a i I b uczyły się budować roboty.

  na zajęciach na zajęciach na zajęciach

  Wykorzystując swoją spostrzegawczość, znajdowały potrzebne elementy różniące się od siebie drobnymi szczegółami i dopasowywały je do siebie.

  na zajęciach na zajęciach na zajęciach

  Zaciekawienie, skupienie i zadziwienie, towarzyszyły dziewczynkom i chłopcom przez całe zajęcia.

  na zajęciach na zajęciach na zajęciach

  Nareszcie jest! Żółty bączek kręciołek, który czasami lubił płatać figle. Zupełnie jak dzieci:).

  na zajęciach na zajęciach na zajęciach

  Z ostatniej chwili

  bębenek

  Uczennica klasy III a Wiktoria Górska została laureatem Konkursu „Pszczoła w oczach dziecka”. Zadaniem uczestników było wykonanie zdjęcia oraz pracy plastycznej. 6 września 2015 r. na Placu Wolnica odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Konkursowi patronował Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy I Stare Miasto Tomasz Doras oraz prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Krakowskich. Gratulujemy!

  dyplom

  Górskie powroty

  logo szkolnego koła

  W niedzielę, 6 września, wróciliśmy na beskidzkie szlaki! Tym razem zdobyliśmy szczyt Beskidu Wyspowego - Ciecień. Piękne widoki i urozmaicona pogoda dodawały uroku wyprawie.

  na szlaku na szlaku na szlaku

  Było bardzo ciepło i bardzo dynamicznie - ulewny deszcz przez pięć minut, gęste chmury, a potem piękne jesienne słońce. Może na taką zmienność aury wpłynęło to, że wędrowaliśmy między diabelskim kamieniem, a prawdziwą pustelnią...?"

  na szlaku na szlaku na szlaku

  Następna wycieczka na Luboń Wielki, zapraszamy wędrowców...

  Witajcie znowu!

  1 września dzieci, rodzice i nauczyciele, po raz pierwszy i po raz kolejny:) powitali po wakacjach naszą szkołę. Pani Dyrektor życzyła wszystkim odniesienia sukcesów tych małych i tych większych, życzliwości i nowych przyjaciół. Dobrego roku!

  budynek szkoły


  Szkoła Podstawowa nr 7 im.Wojska Polskiego 31-139 Kraków ul.Spasowskiego 8 tel/fax 12 633 74 42