:)
Dzień Chłopaka w Sp7
30 września obchodzimy Dzień Chłopaka. Niektóre klasy jednak już świętowały.
W klasie 5b było mnóstwo zabawy oraz upominki i słodkości dla naszych chłopaków.
W 7a organizacją zajęło się siedem wspaniałych kobiet i powiało grozą.... ;)
3
Czy są wśród nas przyszli naukowcy?
W piątek 29 września uczniowie klas 6a,7a i 7b uczestniczyli w wykładach i pokazach Dnia Otwartego Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni Polskiej Akademii Nauk. Było to super spotkanie z nauką, które mamy nadzieję zmieni zainteresowanie tymi przedmiotami w pasję na całe życie.
7
Zaciąg Czarnej Trzynastki Krakowskiej
27 września dzieci z klas I – III miały okazję poczuć smak harcerskiej przygody. Uczniowie pomogli druhowi drużynowemu z „Gromady Kraka” odszyfrować ważną wiadomość i odnaleźć niezwykłe karty -wskazówki prowadzące do ukrytej skóry smoka. Podczas wykonywania tego zadania dzieci rozpierała energia i radość, uczyły się, że współpraca z innymi pozwala szybciej dojść do celu, a przy okazji ciekawie spędzić czas. Do zobaczenia na zbiórce!
Co robić, kiedy boję się i stresuję?
Jak odpowiedzieć na to pytanie, wiedzą już dzieci z klasy III a, które 27 września zrealizowały pierwszy w tym roku projekt Uniwersytetu Dzieci.
Lęk i złość to emocje pierwotne. Motywują nas do działania, umożliwiają komunikację między ludźmi. Są potrzebne, ale kiedy trwają zbyt długo, mogą nam szkodzić. Jak zatem możemy sobie z nimi bezpiecznie poradzić?
Wyobraźmy sobie, że nasze ciało to samochód, a nasz mózg to kierowca, który w razie potrzeby używa pedałów gazu i hamulca. Pojawiający się w nas strach lub wybuch złości oznacza, że nasz mózg wcisnął zbyt mocno któryś z tych pedałów. Aby wrócić do bezpiecznej jazdy dzieci mogą dać się „uściskać motylom”, dotknąć stopami podłogi (ziemi), a koncentrując się na dźwiękach za oknem – mogą nieoczekiwanie usłyszeć np. gęsi (tak jak to się stało w naszej klasie). Mogą też przywołać zapamiętane z przeszłości zapachy i smaki, nauczyć się, że odpowiedni wdech i wydech obniża napięcie.
Dzieci z III a w wyobraźni stworzyły dla siebie przyjazny i bezpieczny świat, i w końcu świat ten narysowały. Niech noszą go w sobie jak najdłużej!
2
CIESZYMY SIĘ Z SUKCESU NASZEGO KOLEGI JANKA CICHOWLASA Z KLASY VII B ZAWODNIKA KS KORONA KRAKÓW
W dniach 15 – 17 września tego roku w Giżycku odbył się Turniej Koszykówki U 15 Just
Sport Event Cup, w którym zespół KS Korona Kraków zajął drugie miejsce, przegrywając
minimalnie z reprezentacją Łotwy. Gratulujemy sukcesu!
Kreatywne klasy drugie :)
W ostatni dzień lata klasy drugie zostały zaproszone na wydarzenie plenerowe na Wesołej organizowane przez Krakowskie Biuro Festiwalowe. Dzielnica Wesoła zmienia swoje oblicze i powoli staje się nową dzielnicą kreatywni- kulturalną Krakowa. W programie wydarzenia uczniowie mogli uczestniczyć w warsztatach sensorycznych „Zobacz dotykiem”, Spacerze z niewidomym przewodnikiem, warsztatach przyrodniczych „Orientuj się w naturze”, poszukiwali Krakowskiego skarbu na ścieżce edukacyjnej, tworzyli „Solne zielniki” oraz brali udział w grze terenowej „Wesołe podchody”. Była to fantastyczna zabawa połączona z edukacją i zdobywaniem nowych doświadczeń.
22
#tydzienszczesciawszkole2023#happinessatschool
Podsumowanie Tygodnia Szczęścia w Szkole, czyli szczęście widziane oczami naszych uczniów :)
Radośni MY :)
Ostatni dzień Tygodnia Szczęścia w Szkole to Dzień Radości, który staraliśmy się uchwycić w kadrze :)
Klasa 1a
Klasa 2a
Klasa 2b
Klasa 3a
Klasa 4a
Klasa 5a
Klasa 6a
Klasa 7b
Klasa 7a
Klasa 1b
Kolorowy zawrót głowy!
W ramach Tygodnia Szczęścia postanowiliśmy pokolorować szkolna rzeczywistość!
Rozbudzamy optymizm od rana!
W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Szczęścia w holu szkoły zawisły tablice MIŁYCH SŁÓW. Oby jak najczęściej gościły w naszej szkole.
Z optymizmem i nadzieją!
Jak bezpiecznie poruszać się po mieście?
20 września klasa 5a udała się do Krakowskiego Centrum Edukacji Klimatycznej. Uczestniczyła tam w warsztatach z Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym ze szczególnym uwzględnieniem rowerów oraz hulajnóg w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności. Uczniowie przypomnieli sobie i utrwalili zasady bezpiecznego poruszania się po drogach.
Jak być dobrym przyjacielem?
Klasa 2 b kontynuując realizację projektu Uniwersytetu Dzieci zrealizowała pierwszy ze scenariuszy "Jak być dobrym przyjacielem?".
Na początku uczniowie wysłuchali historii mieszkańców z planety PIRX, którzy wyprawili się w podróż, aby znaleźć prawdziwego przyjaciela. Niestety sami nie mogli go odnaleźć, bo nie wiedzieli, jakimi cechami powinien się wyróżniać. Dlatego poprosili o pomoc Ziemian. Dzieci chętnie przystąpiły do pracy- na podstawie ilustracji i własnych doświadczeń ustalili, jaki powinien być prawdziwy przyjaciel. Poprzez zabawę i burzę mózgów określili, że wzajemne relacje mają wpływ na nastroje i samopoczucie. Zrobili też listę zachowań, które mogą ofiarować swojemu przyjacielowi- to czas, wsparcie, pomoc, wspólna zabawa, dobra rada, uśmiech i rozmowa. Stwierdzili też, że niełatwo znaleźć prawdziwego Przyjaciela, ale swoim zachowaniem mogą sprawić, że to możliwe i ważne. Narysowali portrety dobrych przyjaciół, które miały pomóc mieszkańcom planety PIRX. Na zakończenie po obejrzeniu wykładu Pani Weterynarz zastanowili się, czy jest możliwa przyjaźń między zwierzętami.
Ładowanie baterii przed egzaminem
Od dziś klasa 8a jest na Zielonej Szkole w pięknej Piwnicznej. Pierwszy dzień minął na poznawaniu zachwycającej okolicy, ośrodka oraz jego zasad.
8Dzień 2- wycieczka do Krynicy, zwiedzanie Muzeum Nikifora i pijalni wód.
1Dzień 3 Zielonej Szkoły 8a spędziła wspinając się na Węglik. Na trasie uczniowie mogli zobaczyć okopy z czasów II Wojny Światowej, wejść na wieżę widokową oraz oglądnąć panoramę Piwnicznej. W drodze powrotnej zaś luksus- nabieranie wody mineralnej do butelek bezpośrednio ze źródełka.
4Dzień 4- wycieczka do Muszyny. Uczniowie zwiedzali ogrody:biblijny, sensoryczny, mini Zoo. Z daleka podziwiali świeżo odremontowany Zamek Książąt Muszyńskich.
14
Szkolny "Podróżnik" znów na szlaku :)
W dniu 16 IX 2023 Szkolne Koło PTTK "Podróżnik" odwiedziło Tęczyński Park Krajobrazowy. Podczas wędrówki pokonaliśmy pieszo 15 kilometrów z Rudawy do Krzeszowic, podziwialiśmy piękne widoki, zaglądaliśmy do jaskini szukając nietoperzy i miło spędziliśmy czas.
Wytrwałych zapraszamy następnym razem.
Piątek z historią.
- 4
Klasa 8a wzięła udział w lekcji warsztatowej w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, podczas której dowiedzieliśmy się o historii ataku bombowego na Hiroszimę i Nagasaki już po zakończeniu II Wojny Światowej i o sposobach radzenia sobie Japończyków z Traumą Narodową związaną z tym atakiem. Mieliśmy również okazję oglądnąć komiksy poświęcone temu wydarzeniu, a potem mogliśmy skonstruować swoje własne. Po zakończeniu warsztatów zwiedziliśmy wystawę upamiętniającą 78 rocznicę ataku bombowego na Hiroszimę i Nagasaki.
Rada Rodziców
Zachęcamy do wspierania działań Szkolnej Rady Rodziców, która z dużym zaangażowaniem podejmuje pracę na rzecz naszej Siódemki.
2Wśród jej wielu aktywności można wskazać: nagrody dla uczniów wpisanych do Złotej Księgi oraz uczestniczących w szkolnych konkursach, prezenty dla uczniów klas kończących szkołę, sponsorowanie DJ-a na komers klas ósmych, zorganizowanie dwóch pikników rodzinnych oraz spotkania z pisarką Agnieszką Dąbrowską, współorganizację balu karnawałowego, dofinansowanie pielęgniarki i zakupów do szkolnych różowych skrzyneczek, zapewnienie wody w czasie Dnia Sportu i poczęstunku w czasie szkolnych imprez, a także sfinansowanie materiałów promocyjnych na dni otwarte.
Dzień Kropki :)
Międzynarodowy Dzień Kropki to święto kreatywności. W tym dniu klasa 1a oglądała film pt. " Kropka" o dziewczynce Vashti, która na lekcji plastyki doszła do wniosku, że nic nie potrafi. Nauczycielka poprosiła, żeby postawiła kropkę i to dało początek wielkiej pasji. Pierwszoklasiści dyskutowali o swoich mocnych stronach i odwadze uczenia się nowych rzeczy. Często mówimy - nie umiem, a może warto zacząć działać, a "kropka" może być przełomowym momentem odkrycia nowych umiejętności i zdolności. Dzieci stwierdziły, że jeśli są chwalone i doceniane to daje im to siłę do działania. Powinni o tym pamiętać rodzice i nauczyciele. W czasie zajęć w naszej odnowionej pracowni dzieci pierwszy raz pracowały przy komputerach i stworzyły wspaniałe, abstrakcyjne dzieła sztuki w programie graficznym Paint.
Kropka gościła też w klasie 2a i 2b. Pojawiała się pod różnymi postaciami: łamigłówek, sudoku, zgadywanek, malarskich dzieł . Dzieci zmierzyły się też z kropkowym alfabetem Brailla zapisując wyrazy i zdania.
Akcja Goniec
11 września reprezentanci klasy ósmej wzięli udział w grze miejskiej "Akcja Goniec" nawiązującej do dziejów Krakowa w czasach II wojny światowej. Uczniowie dowiedzieli się, jak wyglądała w tym okresie stolica Generalnego Gubernatorstwa, poznali historię ówczesnej prasy czy najstarszej krakowskiej księgarni. Następnie ze współczesności ósmoklasiści przenieśli się do średniowiecznego Krakowa, zwiedzając Wieżę Ratuszową. Kolejnym punktem wycieczki była wystawa W stronę ciemności w Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI, gdzie używając wszystkich zmysłów prócz wzroku, odkrywali, jak wygląda świat niewidomych. Niewątpliwie, to był dzień pełen różnorodnych wrażeń!